Масова хвиля закриття фізичних осіб-підприємців є наслідком штучного підвищення соціальних платежів на тлі відсутності зростання економіки, та непрогнозованості економічної ситуації в Україні через дії уряду і НБУ.

Про це у коментарі INTV сказав голова Комітету економістів України Андрій Новак, коментуючи ситуацію навколо хвилі закриття фізичних осіб-підприємців.

За його словами, закриття ФОПів у 2017 році відбувається із декількох головних причин, передусім, через «різке штучне підвищення соціальних платежів, до яких змушує уряд при низькому зростанні економіки».

«Ріст економіки прогнозують на рівні 2%, в той час як соціальні платежі уряд піднімає удвічі, для окремих категорій - на 30-50%. Це не є нормальним, і жодна установа не може цього витримати», - сказав Андрій Новак.

Водночас, важливою причиною закриття фізичних осіб-підприємців є «непрогнозованість економічної ситуації в Україні через непрогнозованість дій уряду і НБУ».

«Неможливо спрогнозувати курс гривні, неможливо спрогнозувати ліквідацію наступного банку, а в умовах непрогнозованості бізнес не йде з України, а тікає», - наголосив експерт.

Андрій Новак також додав, що закриття фізичних осіб-підприємців стане шляхом до ще більшої тінізації економіки, що у свою чергу матиме негативні наслідки для економіки України.

«Безумовно, де є економічне життя - воно буде тривати: тобто, де є торгівля - вона буде тривати, де є виробництво - воно буде тривати, але тільки тепер це буде тінь чи напівтінь. Нажаль, це наслідок того, що уряд в 2017 році суттєво підняв податкове навантаження як на споживачів, так і на бізнес», - підсумував експерт.

Нагадаємо, 6 грудня Верховна Рада ухвалила зміни до законодавства України щодо роботи фізичних осіб-підприємців. Відповідно до нових норм, вже з 1 січня окремі категорії ФОП (друга та третя групи) змушені платити єдиний соціальний внесок, що становить 704 грн на місяць, навіть якщо вони не мають прибутку. При цьому перша група має можливість сплачувати половину мінімального страхового внеску у розмірі 352 грн на місяць.

Відповідне нововведення призвело до закриття фізичних осіб-підприємців. Так, за даними сервісу моніторингу реєстраційних даних українських компаній OpenDataBot, з середини грудня 2016 року в Україні припинили роботу 128 тис. приватних підприємців.

Софія ЗАРУДНА, INTV