В Україні є 4 найкрупніших податки, що приносять левову частку надходжень до бюджету.

 

Це - ПДВ, Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) і Податок на прибуток підприємств.

 

Втім, всі ці надходження наповнюють центральний бюджет, а не місцевий, після заявленої урядом реформи з децентралізації в Україні.

 

Як провести справжню децентралізацію фінансів, а не лише повноважень? Свій варіант під час прес-конференції у Києві запропонував Андрій Новак, Голова Комітету економістів України.    

 

«Я пропоную два варіанти. Або по цих 4 податках ми робимо 50 на 50. Коли половина залишається у місцевому бюджеті, по місцю знаходження платника податків, а інша частина йде у центральний бюджет. Або з цих 4 податків два повністю сплачуються до центрального бюджету, а два повністю залишаються місцевим бюджетам, по місцю знаходження платника податків.

Тільки таким чином, коли ми передамо місцевим органам влади доходи від найкрупніших податків, а не від дрібних, як зараз, тільки тоді місцеві органи влади отримають власний дохідний податковий ресурс, достатній для того щоб на своїй території виконувати всі функції і, перш за все - соціальну функцію держави», - зазначив фахівець.

 

От тільки такими двома варіантами, за словами експерта, можна зробити справжню децентралізацію фінансів, тобто податків.

 

«Всі інші спроби, коли передаються якась невеличка частина акцизу чи дрібного збору - це безумовно не вирішує проблему наповнення місцевих бюджетів», - підсумував Андрій Новак.