Некоректні розрахунки і фінансове планування виплат субсидій щороку на початку опалювального сезону призводить до зростання заборгованості і відсутності бюджетних коштів для погашення таких заборгованостей. А тому критично важливо змінити принцип системи нарахування субсидії для населення для сплати житлово-комунальних послуг.

 

Про це під час прес-конференції повідомив експерт із енергозбереження Святослав Павлюк, коментуючи перспективи початку нового опалювального сезону.

 

«Цього року у бюджеті країни були закладені 47 млрд грн субсидійних коштів, після чого сума була збільшена на 14 млрд грн - і нині складає 61 млрд грн. При цьому станом на початок вересня сума спільних протоколів, підписаних за фактом наданих послуг населенню - складала 59 млрд грн. Тобто, станом на кінець вересня - весь об'єм субсидій, призначених на цей рік - ми вибрали, при цьому вони не були профінансовані повністю», - пояснив він.

 

За словами експерта, щороку повторюється та сама ситуація, коли попередньо накопичені борги за сплату житлово-комунальних послуг «протягуються» у наступний період.

 

«Підприємства комунальної теплоенергетики змушені купувати газ, постачити населенню тепло, виставити рахунок і отримати виплату назад, при цьому між закупівлею газу і отриманням платежів проходить від 1,5 до 2 місяці. Плюс до того, слід пам'ятати, що 40% в Україні - субсидіанти, і спільні протоколи щодо субсидіантів підписуються через місяць-два, як тепло вже надано. Таким чином, щороку у січні ми оплачуємо рахунки за грудень і за листопад - і борги за два місця минулого року «втягуються» у бюджет наступного», - пояснив він.

 

За словами експерта, поточного року за грудень, листопад і жовтень «не буде з чого платити субсидії». «Або до бюджету треба буде шукати додаткових 25 млрд грн, або ці гроші знову буде перетягнуто на наступний рік. І виявиться так, що із закладених 55 млрд грн у бюджеті, половини коштів вже немає, і ситуація наступного року повториться та сама», - обурено зауважив Святослав Павлюк.

 

«Фінансове планування субсидій - каригідне, і поки не зміниться система нарахування і розрахунків - ми будемо щороку вести дискусію про реструктуризацію боргів, але ми не вирішимо кардинально питання щодо наростання боргів», - сказав він.

 

При цьому, на думку експерта, відповідні борги будуть «силоміць намагатись кудись «розприділити», при цьому їх ймовірно «засунуть» в тариф, і заплатять навіть ті, хто платив».

 

Експерт зауважив щодо критичної важливості проведення монетизації субсидій, що стимулюватиме населення заощаджувати енергоресурси.

 

 

Софія ЗАРУДНА

 INTV