Україна звернулась до 5 міжнародних судових інстанцій: Європейського суду з прав людини, Міжнародного суду ООН, Міжнародного трибуналу ООН з морського права, та Міжнародного кримінального суду.

Однак, за жодним із позовів Російська Федерація не буде нести відповідальність за воєнну агресію проти України. Про це на конференції у прес-центрі «Главкому» сказав Надзвичайний і Повноважний Посол України, представник України в Раді ООН із прав людини (2006-2010 рр.), Уповноважений України в Міжнародному суді ООН (2008 р.) Володимир Василенко, передає INTV.

"Жодна з зазначених 5 інстанцій не буде розглядати справу про відповідальність Росії за акт збройної агресії проти України, яка триває й досі" - сказав він.

Експерт пояснив, що у Європейському суді з прав людини 5 позовів від України, але вони подані проти Росії за порушення Російською Федерацією Європейської конвенції з прав людини.

У Міжнародному трибуналі ООН з морського права позов стосується суверенних прав країни в її внутрішніх та територіальних водах, в портах, виключній економічній зоні та шельфах.

Два позови в Міжнародному суді Організації об'єднаних націй, знов-таки - це позови за порушення Росією Міжнародної конвенції про заборону всіх форм расової дискримінації і Міжнародної Конвенції про боротьбу з тероризмом.

"Міжнародний кримінальний суд. Це дійсно певною мірою пов'язано з агресією Росії проти України, але навіть, якщо він, спираючись на ті матеріали і документи, які представила Генеральна прокуратура України і зараз вивчає прокурор суду, прийде до висновку, що мало місце вчинення воєнних злочинів і злочинів проти людяності, то у вироку буде йтися лише про можливу відповідальність фізичних осіб із складу вищого керівництва Росії за вчинення чи причетність до злочинів проти людяності та воєнних злочинів. Тобто, буде йтися про кримінальну відповідальність фізичних осіб, а не Росії, як держави, за акт збройної агресії проти України" - наголосив фахівець.

Василенко пояснив, що нині нема можливості задіяти міжнародні судові інстанції, зокрема Міжнародний суд ООН для того, щоб притягнути до відповідальності Росію за акт агресії. Оскільки потрібна згода обох сторін у суперечці на її розгляд.

Україна формально запропонувала Росії звернутись до Міжнародного суду ООН, але, звичайно, одержала відмову.

"У цій ситуації, крім зусиль, спрямованих на позитивне завершення справ в міжнародних судових інстанціях, українська влада повинна виробити чітку правову позицію щодо відсічі збройної агресії Росії і ліквідації її наслідків. На сьогодні, на жаль, такої правової позиції не існує" - сказав експерт.

Василенко переконаний: Україна повинна створити спеціалізований міжвідомчий координаційний орган, який би розпочав підготовку консолідованої претензії України, як держави, що зазнала агресії, до Російської Федерації.

"Необхідно узагальнити всі матеріали і документи, які свідчать про сам факт збройної агресії Росії, юридично оформити та зафіксувати ці факти. Потім розробити методику обрахування тієї шкоди, яку спричинила збройна агресія Росії проти України і, відповідно, підрахувати збитки, які зазнала держава Україна, ліквідуючи спричинену шкоду" - наголосив Василенко.

Росія відмовиться визнавати цю претензію і все заперечуватиме, але тоді Україна має право "інтернаціоналізувати" цю справу - поширити цю консолідовану претензію в ООН, як документ Генеральної Асамблеї ООН.

"Все міжнародне співтовариство буде ознайомлене з реальною ситуацією, яка існує в Україні внаслідок збройної агресії Росії. Це стане потужним інструментом для знешкодження ключової пропагандистської тези РФ, що в Україні є якийсь внутрішній конфлікт, а не акт російської агресії. Це має колосальне політичне значення" - наголосив Василенко.

Щодо позовів у Міжнародному суді ООН, то відповідно до статуту в разі, якщо держава відмовляється виконувати його рішення, є можливість звернутися до Ради безпеки ООН з вимогою забезпечити виконання рішення суду. На думку експерта Росія знову-таки заблокує це рішення, скориставшись правом вето.

Василенко переконаний, що така ситуація не стане безвихідною, якщо західні країни усвідомлять рівень загрози, який несе Росія усьому цивілізованому світу, бо Росія - це держава, яка налаштована «на підрив міжнародного права» і яка "не розуміє мову права і керується правом сили".

"Не треба оголошувати війну ядерній державі. Цю державу можна примусити до нормальної цивілізованої поведінки шляхом застосування економічних санкцій. Розірвання економічних зв'язків поставить цю державу на грані катастрофи" - підсумував він.