У Верховній Раді України відбулось урочисте засідання, присвячене 100-річчю Української революції 1917-1921 років. Крім депутатів парламенту взяли участь урядовці, керівники судової гілки влади, представники дипломатичного корпусу, громадських організацій, ЗМІ, духовенства та науковці.

«Революція була спричинена низкою фактів, передусім прагненням народу реалізувати своє природне право на національну та державну самостійність. Ідеологія революції формувалася на базі загальних європейських демократичних цінностей. Державотворчі прагнення були стрижнем Української революції», - сказав український науковець, дослідник історії ХХ століття, завідувач відділу історії Української революції 1917-1921 років Інституту історії України НАНУ Владислав Верстюк.

За словами історика, незважаючи на втрату в кінці 20-го року державності, революційний потенціал українського народу не був вичерпаний.

«Згадаю бій під Крутами, який став символом жертовності у боротьбі за молоду державу. Але треба сказати, що протягом революційних років українці провели багато переможних боїв з агресором, але не всі вони належним чином зафіксовані в історичній пам'яті», - наголосив Владислав Верстюк.

Водночас Блаженніший Любомир - Верховний Архієпископ Української Греко-Католицької Церкви сказав присутнім, що слід сьогодні звернутися до «наших бабусів, дідусів, до батьків, матерів і сказати їм, ми вам дякуємо, що ви так відважно були готові взятися за велику справу».

«...хочемо запевнити вас, що ми, беручи собі вас за примір, будемо хотіти справді щиро із глибини серця, не жалуючи ніякої жертви з нашої сторони, будемо старатися ту велику справу, яку ви так відважно почали, довести до завершення», - сказав він.

Водночас, за словами Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, Українська революція створила Українську державу, а Українська держава не змогла себе захистити.

«У створенні Української держави активну участь брала церква, бо тоді утворилась Українська Автокефальна Православна Церква. Тому що держава без церкви, незалежної церкви існувати не може. І тому держава може існувати тільки тоді, коли є незалежна Українська церква», - сказав Філарет.

Він також закликав вивчати уроки історії і пам'ятати їх в наші дні, а також закликав присутніх і всю Україну «до єдності, бо в єдності наша сила».

«Якщо ми хочемо перемогти, то треба єднатись. Єднатись навколо чого? Навколо захисту української держави від агресора, все інше - другорядне, важливе, але другорядне, тому що, якщо не буде української держави, всі інші питання не мають ніякого сенсу», - підсумував Філарет.

Читайте також: Виставка до 100-річчя УЦР: перший документ УЦР і запис державного гімну (ВІДЕО)

Софія ЗАРУДНА

INTV