Росія стягує війська до кордону з КНДР та шантажує Радбез ООН, намагаючись влізти у ще одну світову кризу.
Бути як США. Навіщо Росія брязкає зброєю на кордоні з КНДР

Проблема з Північною Кореєю та її ядерною бомбою стала головним болем для США та Китаю. А поки вони намагаються виробити план дій, Росія вирішила долучитись до справи у своєрідний спосіб.

Демарш в Радбезі ООН

Декларативна заява, яка засуджує випробування балістичних ракет Пхеньяном була ухвалена одноголосно 20 квітня. Документ має декларативний характер і не спричиняє жодних практичних наслідків. У резолюції від КНДР вимагають не проводити більше ядерні випробування та наголошується про можливість запровадження нових санкцій.

Та якщо бути відвертим, ніхто не вірить в ефективність санкцій. З 2006 року, коли в Північній Кореї було проведено перші ядерні випробування, їх ввели уже безліч. Та це не змусило Кім Чен Ина та його батька відмовитися від планів розробки ядерної зброї.

Навіть декларативну резолюцію Росія не схвалила з першого разу. Представник РФ 19 квітня заблокував попередню заяву. Росія була єдиною з 15 країн-членів Радбезу хто це зробив. Навіть китайці, головні союзники північнокорейців, її підтримали.

Чого ж хотіла Росія? Як виявилося, додати в текст одну фразу. Представники РФ вважали, що недостатньо висловити побажання вирішення конфлікту "мирним, дипломатичним шляхом" і вимагали додати словосполучення "за допомогою діалогу".

Бажання росіян, звісно, виконали, бо воно жодним чином не змінювало суть документу. Уся гра з додаванням фрази скидалася на показове привернення уваги до самої Росії. Так, ніби Москва намагалася продемонструвати: бачите, без нас проблему ядерного озброєння Північної Кореї вам не вирішити.

Військові маневри

Свої дипломатичні аргументи росіяни невдовзі доповнили військовими. Кілька західних ЗМІ повідомили 20 квітня, що Росія стягує війська до кордону з КНДР.

Усі вони спирались на інформацію локального російського інтернет-сайту "Новости Хабаровска" (Dvhab.ru). Він стверджує, що "люди надсилають в редакцію сайту фотографії та відео зі свідченнями масового перекидання військової техніки".

Як чути на одному з відео, пересування військ відбувалось на великодні свята. Чоловік за кадром говорить: "Це вже третій потяг з військовою технікою, який відправився у Приморський край".

Російські військові офіційно, звісно, все заперечують: за їхніми словами це "планова контрольна перевірка за зимовий час". Та можливо, що вони цілком свідомо допустили витік інформації про перекидання техніки. Новину активно підхопили західні ЗМІ, а отже створюється ще один показовий ефект.

Російський президент має добре пам'ятати часи "обнімашек" з покійним батьком нинішнього північнокорейського диктатора Кім Чен Іром. На початку свого президентства Путін відвідав Пхеньян. До нього там не бував жоден радянський та російський лідер. згодом Кім Чен Ір на спеціальному потязі майже місяць катався по Росії. Але ті часи давно минули.

Вирішує Китай

"Військова присутність Росії на кордоні з КНДР - це закономірність. Це бряцання зброєю, гра м'язами", - розповів сайту Еспресо політолог Віталій Кулик. Проте, навряд чи це допоможе Росії стати серйозним гравцем у північнокорейському питанні.

Показові виступи не відміняють того факту, що сучасна Москва не має того впливу на Північну Корею, який мав Радянський Союз.

За словами Віталія Кулика, раніше присутність СРСР у Північній Кореї була більш вагомою, ніж Китаю. "Сьогодні ж 80% зовнішньоекономічних, безпекових, політичних, соціальних та будь-яких інших контактів КНДР - це Китай", - відзначає він.

За словами Кулика, присутність Росії в КНДР навряд чи перевищує 10%, а можливо й суттєво менша. Чи не єдина пряма російська інвестиція - це пивзавод Тедонган, що у Пхеньяні. Обладнання для нього закупили в компанії "Балтика".

Війни не буде

Тож втручання Росії у новий збройний конфлікт не буде, бо у нього ніхто не вірить. У КНДР є технічні можливості запустити якусь ракету по Японії або ж Південній Кореї. Не факт, що її вдасться вчасно перехопити і перевіряти це мало хто хоче.

Навіть американці, як з'ясувалося. Показова гра м'язами та заяви Трампа, що до Корейського півострова прямує "армада" на чолі з авіаносцем "Карл Вінсон", виявились своєрідним спектаклем.

Згаданий корабель у той час, коли про нього говорив американський президент, плив у протилежному напрямку. Лише після військових навчань біля Автралії він попрямував у Японське море, тобто до зони можливого конфлікту з Північною Кореєю.

Насправді ніхто не збирається бити по КНДР ракетами. Більшість експертів з північнокорейського питання зауважують, що істерику щодо можливої війни роздули ЗМІ.

Дарма Кім убив брата

"Зазвичай Пхеньян використовує ядерний шантаж, щоб вибити збільшення квот на постачання продовольства. Їжа в обмін на припинення ядерних випробувань. Зараз ситуація трохи вийшла з-під контролю", - говорить Кулик.

На думку експерта, мова йде про можливий компроміс для КНДР у веденні зовнішньоекономічної діяльності. Ситуацію ускладнив сам Кім Чен Ин, створивши навколо себе пояс несприйняття, особливо після вбивства власного брата.

Згадати хоча б Малайзію, в аеропорту якої північнокорейські агенти скоїли розправу. Країна дружньо ставилась до КНДР, але тепер відносини зіпсовані. Малайзія, зазначає Кулик, була не просто другом, а посередником для модернізації збройних сил Північної Кореї, посередником для виходу на індійський ринок зброї.

Зрозуміло, що так чи інакше ситуацію будуть розрулювати. США будуть умовляти й тиснути на Китай. Але Росії навряд чи вдасться за рахунок нової кризи зобразити з себе великого геополітичного гравця. Вона приречена лишатися ізгоєм, з яким ніхто з серйозних лідерів не хоче мати справу.

Джерело: Еспресо