Фракція «Батьківщина» не підтримає президентський законопроект щодо фактичного пролонгування дії закону про так званий особливий статус Донбасу, а крім того «Батьківщина» визначила принципові позиції, без врахування яких інший президентський законопроект щодо особливостей державної політики із забезпечення державного суверенітету України на окупованих територіях не буде підтримано.

 

Про це сказав перший заступник голови фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв, коментуючи позицію фракції щодо президентських законопроектів щодо Донбасу.

 

«Фракція «Батьківщина» свого часу не голосувала за закон щодо так званого особливого статусу Донбасу, і сьогодні не підтримаємо пролонгування дії цього закону, який ставить під сумнів суверенітет України», - сказав Сергій Соболєв.

 

Політик нагадав, що закон про так званий особливий статус Донбасу був ухвалений Верховною Радою у вересні 2014 року, при цьому засідання парламенту було проведено у закритому режимі із вимкненим табло.

 

«Цей закон був ухвалений голосами Партії регіонів, комуністів і частини так званої на той час «демократичної опозиції». Але члени фракції «Батьківщина» демонстративно витягли картки для голосування», - нагадав він.

 

За словами політика, існувала низка положень документу, через які фракція не могла підтримати відповідний законопроект у той час, і не підтримає нині.

 

«Відповідно до цього закону було визначено, що звільняються від кримінальної і адміністративної відповідальності учасники тих подій (причетних до вбивств, катувань і т.д. - ред.), що відбувались на території Луганської і Донецької областей», - сказав парламентарій і додав: «В той час як сьогодні винних у вбивствах і катуваннях - відповідним законом хочуть вивести із-під відповідальності».

 

Крім того, за словами політика, неприпустимими є норми документу, якими дозволяється створювати загони народної міліції органами місцевого самоврядування на цих територіях. «Тобто, бандформування, взявши зброю у руки - будуть називатись народною міліцією», - підкреслив він.

 

Також на думку членів фракції «Батьківщина» неприпустимим є призначення суддів і прокурорів органами місцевого самоврядування, утвореними на загарбаній території.

 

«Сьогодні така ж сама ініціатива президента надасть змогу на окупованих територіях силами так званої «місцевої влади» сформувати свої органи народної міліції, суди та прокуратуру. Законопроект також визнає утиски за національною ознакою, що є кращим прикладом того, як пропаганда Путіна перекочовує у президентські закони Порошенка», - перерахував Сергій Соболєв і додав: «Президентський закон пролонгує дію попереднього, і ми не будемо його підтримувати»,

 

Крім того, Сергій Соболєв пояснив, що другий президентський законопроект щодо особливостей держполітики із забезпечення суверенітету над тимчасово окупованими територіями містить «красиві гасла і терміни», проте також містить неприпустимі до ухвалення норми і має суттєві прогалини.

 

«У законопроекті, по-перше, чомусь не врахована ситуація із Кримом і, по-друге, чомусь включена норма, відповідно до якої зможуть судити будь-кого із солдатів, які захищали Україну і в Криму, і на території Луганської і Донецької області», - пояснив він.

 

Сергій Соболєв також наголосив, що законопроект містить положення, яким «президент просить від парламенту дати йому право на використання збройних сил через три роки після початку війни».

 

Крім того, у президентському законопроекті немає положення про те, що вибори на Донбасі можливі лише після виведення російських окупаційних військ і взяття під контроль державного кордону.

 

«А для нас важливо, щоб ці території були відновленні як території мирного проживання, і щоб люди повернулись у мирні оселі, а окупаційні російські війська були виведені», - наголосив Сергій Соболєв.

 

Політик додав, що у парламенті зареєстровано альтернативний законопроект за авторства низки депутатів, в тому числі і фракції «Самопоміч» і «Батьківщина», який також потребує доопрацювання, але є більш прийнятним для ухвалення.

 

 

 

Софія ЗАРУДНА

 INTV