Незаконна агітація, підкуп виборців та продаж голосу на виборах на тлі низької довіри до правоохоронних органів, - неабиякі проблеми, які демонструє виборчий процес в України.

Дослідження громадської думки показало: у період із 2014 року донині - дві третини українців стикались із порушенням виборчого законодавства. Серед найпоширеніших із 30-ти типів порушень лідирує - незаконна агітація.

 

 Дитячі майданчики, пофарбовані під'їзди і лавочки для бабусь - це все непрямий підкуп виборців, а отже - є предметом виборчого злочину, - пояснюють у Комітеті виборців України.

Нині - таку агітацію часто-густо проводять у міжвиборчий період. Ще й за державні кошти.

 

 Серед причин, через які виборець готовий продати голос, дві третини респондентів вказують на незадовільне матеріальне становище. Половина називають зневіру до результатах будь-яких виборів, така сама частка опитаних - сумніваються у прозорості проведених виборів.

При цьому кожен п'ятий вражає - що відсутність покарання за продаж голосу - є причиною такого явища. І лише 14% - знають про кримінальну відповідальність за виборчі порушення.

Водночас, повідомляти правоохоронні органи про виборчі порушення - готові не всі: лише Кожен третій - готовий заявити про порушення у поліції чи суді.

 

 Силовики у той же час відповідають: для посилення відповідальності порушників - необхідні зміни до Кримінального кодексу. Нині ж -

за період 2014-2017 років відкрито було понад 1 тис проваджень, проте скеровано до суду - лише 95 справ. А це - критично низький показник.

 

 За результатами опитування - половина українців погоджуються щодо необхідності підвищення відповідальності за виборчі злочини. Третина - вказують на необхідність проведення роз'яснювальної кампанії серед населення і що головне - вказують на необхідність підвищення ефективності роботи правоохоронних органів. Там цю проблему - визнають.

 

Експерти єдині в одному: слід змінювати виборче законодавство:

Дозволити відкликати обраних депутатів, посилити відповідальність за виборчі правопорушення, а суспільству відкрити всю можливу інформацію про партії і кандидатів.

 

А от свідомість і відповідальність виборця - як завжди - справа кожного. Часто - у багато чому вирішальна.