1113 Володимир Мономах на запрошення містян прибув до Києва,

щоб посісти київський престол. Київ зустрів Мономаха, за свідченням літопису, "з честю великою".

 

1622 Помер гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний.

Народився славетний гетьман імовірно десь між 1550 та 1582 роками на Львівщині. Достеменно відомо, що в 1615 році Петро Конашевич-Сагайдачний вже був впливовим козацьким полковником, який мав у своєму підпорядкуванні загін чисельністю до 3000 козаків. В червні або на початку липня 1616 року Сагайдачного було проголошено Гетьманом Війська Запорозького. Невдовзі після обрання гетьманом Сагайдачний підготував похід до неприступної турецької фортеці Кафи (сучасна Феодосія), що була головним невільничим ринком у Криму. Турки, які ще не оговтались від нещодавньої атаки козаків на міста Румелійського узбережжя, не очікували такого швидкого нападу на добре укріплену фортецю. Звістка про взяття запорожцями Кафи здійняла переполох у Бахчисараї, хан Джанібек-Ґерай рятувався втечею до фортеці Чуфут-Кале.
Одночасно хан вислав наявні війська на Кримське узбережжя, аби не дати козакам висадитися на сушу. Проте, козаки розбили військо, що стояло їм на заваді, поновили запаси прісної води та після цього без пригод повернулися на Січ. Далі була ціла низка славетних походів проти турків та московитів, а також реформ у військовій та економічній сфері.
За п'ять днів до смерті Сагайдачний склав заповіт, за яким відписав своє майно на освітні, благодійні та релігійні цілі, зокрема, Київському братству і Львівській братській школі, щоб на доходи від цього майна могли навчатись бідні діти.
В 2011 році рішенням Архієрейського собору Української автокефальної православної церкви Петро Сагайдачний був канонізований в чині «благовірний гетьман».

 

1841 Публікація першого оповідання Едгара Алана По "Вбивство на вулиці Морг".

В історії літератури прийнято вважати, що саме цей твір став першим в світі детективним оповіданням, започаткувавши таким чином цілий літературний жанр, що дуже швидко здобув популярність. Серед його представників Артур Конан Дойл (1859 Пригоди Шерлока Холмса), Рекс Стаут (автор циклу романів про Ніро Вульфа ), Агата Крісті («Пуаро провадить слідство», «Останні справи міс Марпл»), Ян Флемінг (Серія книг про Джеймса Бонда), Айзек Азимов (цикли Лаккі Старр - космічний рейнджер, Детектив Елайдж Бейлі і робот Даніель Оливо), Станіслав Лем («Розслідування»), Умберто Еко («Ім'я троянди»), Андрій Кокотюха («Адвокат з Личаківської»).

 

1902 Подружжя Кюрі: Марія та П'єр вперше одержали чистий радій.

Згодом. за відкриття радію та полонію, подружжя Кюрі отримало Нобелівську премію. Використовують радій для виготовлення світних фарб, у медицині - для радіотерапії, в техніці - для одержання радійберилієвих джерел нейтронів, як джерело гамма-випромінення тощо. Також використовується в геохімії як індикатор змішування і циркуляції вод океанів.

 

1938 Ухвалено постанову про

обов'язкове вивчення російської мови в усіх школах України.

 

1940 У США продемонстровано перший електронний мікроскоп.

Електронні мікроскопи мають більшу роздільну здатність порівняно з оптичними мікроскопами, окрім того вони можуть застосовуватися також для отримання додаткової інформації про матеріал і структуру об'єкту.

 

1951 В Іспанії на національному радіо

вийшла перша передача українською мовою.

 

1978 Пасажирський "Боїнг-707" компанії "Кореан ейрлайнз", який виконував рейс Париж-Сеул, порушив повітряний простір СРСР,

був підбитий радянським перехоплювачем Су-15 і здійснив вимушену посадку у районі міста Кем у Карелії. Дві особи загинули, 13 були поранені.

 


Світлана Мормель
Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: mormel@ukr.net
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)