1048 Народився Омар Хаям,

перський і таджицький поет, математик і філософ. У віці 12 років розпочав навчання у високій школі-медресе, де вивчав мусульманське право і медицину. Місто Нішапур, розташоване в центрі Сельджуцької імперії, де народився і провів юні роки Омар Хаям, славився своїми бібліотеками та медресе. У таких школах учні проходили курс 'алім або улама, що зазвичай тривав 10-15 років. Лише вивчившись такий тривалий час, студенти ставали улемами - вченими і високо шанованими членами суспільства. Відомо, проте, що Омар Хаям вже у 17 років досяг глибоких знань у всіх областях філософії, був знавцем права та історії, а також послідовником вченого-полімата Абу Алі Сіна (відомого у Європі як Авіцена - автор "Канону лікарської науки", що встановив основні принципи перевірки ефективності нових ліків і медикаментів, які дотепер є основою клінічної фармакології і сучасних клінічних досліджень).

 

1897 В Лондоні видавництві Archibald Constable and Company вийшов друком роман ірландського письменника Брема Стокера "Дракула", над яким він працював близько шести років. Роман про вампіра-аристократа, ім'я якого було запозичене у реального політичного діяча Трансільванії XV століття, мав винятковий вплив на популяризацію міфу про вампірів в культурі XX століття.

Попри поширену думку Дракула не був першим літературним твором присвяченим вампірам. Першим з нині відомих творів про безсмертних кровопивц стало оповідання, написане лікарем лорда Байрона Джоном Полідорі. Його поява була пов'язана з надзвичайною історією, проте зовсім іншого ґатунку ніж ті, що трапляються в опованнях про вампірів. Опосередкованим винуватцем появи в літературі образу вампіра став вулкан Тамборо (Тамбора) на острові Сумбава, Індонезія, точніше його виверження, що розпочалося 5 квітня 1815 року і тривало більше тижня. Під час виверження загинули кілька тисяч людей, у повітря буде викинуто близько 2 мільйонів тонн уламків.

Виверження викликало знаменитий "рік без літа" - таке назву отримав 1816 рік, коли в Європі і Північній Америці панувала надзвичайно холодна погода. Донині 1816 рік залишається найхолоднішим роком з початку документування метеорологічних спостережень.

Літо того "року без літа" англійська письменниця Мері Шеллі провела в компанії друзів на своїй віллі біля Женевського озера. Серед них був і Джон Полідорі. Через надзвичайно погану погоду відпочивальники часто не могли покинути будинок. Тому вони вирішили, що кожен з них напише по страшній історії, якою розважить товариство. Того літа у віллі на узбережжі Женевського озера Мері Шеллі написала свою знамениту історію "Франкенштейн, або Сучасний Прометей", а Джон Полідорі - повість "Вампір", яка і стала першим літературним твором про вампірів і попередником знаменитого на увесь світ роману Брема Стокера "Дракула".

 

1901 Народився Вінсент дю Віньйо,

американський біохімік, дослідник гормонів, лауреат Нобелівської премії з хімії (1955).

 

1920 Народився Іоанн Павло II, Папа Римський (1978-2005),

перший папа-неіталієць за попередні 456 років.

 

1920 Всеукраїнська православна Церковна рада, тимчасовий керівний орган Української православної церкви, створений на початку грудня 1917 року, проголосила Українську православну церкву автокефальною.

Наступного року відбувся I Всеукраїнський церковний собор, що завершив організаційне оформлення Української автокефальної православної церкви (УАПЦ).

 

1944 Розпочалась депортація кримських татар з батьківщини. Всього з Криму за постановою Державного Комітету Оборони СРСР на спецпоселення було вивезено понад 100 тисяч кримських татар.

 

 

Основними місцями, куди було депортовано корінні народи Криму стали Узбексистан, Казахстан та Таджикистан.

В результаті депортації багато людей втратили здоров'я, за різними оцінками до половини депортованих загинули.

 

1954 Почалося повстання ув'язнених

в 3-му табірному відділенні Степового табору в селищі Кенгір (Казахстан).

 

1978 Вперше відзначено

Міжнародний день музеїв.

 

1992 Кримські татари в Україні вперше відзначили День національного трауру

- пам'ятну дату їх виселення у 1944 році з Криму.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: mormel@ukr.net
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)