Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЕ) схвалила рекомендації для України за підсумками термінових дебатів, присвячених українському закону про освіту.

Як передає кореспондент Європейської правди, рішення ПАРЄ критикує ухвалення Верховною Радою закону про освіту, який змінює статтю 7 (про мову освіти) без консультацій з представниками національних меншин.

 

За наслідками дебатів було схвалено більшу частину пропозицій румунських та угорських депутатів. Зокрема, угорці та румуни виступили проти ідеї "змішаного навчання", із викладанням 60% предметів українською, а 40% - мовою меншини.

 

Також з документа видалили всі згадки про те, що навчання "виключно мовою меншини" (без викладання частини предметів державною мовою) завдає шкоди самим дітям через зменшення їхньої конкурентності на ринку праці та ускладнення вступу до вищих навчальних закладів.

 

Асамблея звернулася до України з проханням врахувати всі без винятку рекомендації Венеціанської комісії., а також внести відповідні зміни до закону про освіту.

 

За схвалення документу із внесеними в нього правками проголосували 82 депутати, проти - 11, 17 утрималися.

З мінімальною перевагою була відхилена угорська поправка, за якою з документу хотіли викреслити посилання на право України захищати державну мову, а також про те, що мова об'єднує державу.

Також із незначною перевагою вдалося відхилити пропозицію парламентарів із Румунії та Угорщини, які прагнули виключити з документу згадку про відсутність виключно українських державних шкіл у своїх державах.

 

25 вересня президент України Петро Порошенко підписав закон Про освіту згідно з яким, мовою освітнього процесу в навчальних закладах є українська мова.

Але відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або кілька дисциплін двома і чи більше мовами - державною, англійською, чи іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

Новий закон про освіту розкритикувала Румунія і МолдоваМЗС Угорщини подало скарги в ОБСЄ, ООН і Євросоюз у зв'язку з реформою освіти в Україні.

10 жовтня очільник МЗС Угорщини Петер Сіярто заявив, що новий закон України про освіту суттєво порушує принципи Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

У зв'язку з цим, Будапешт планує ініціювати наступного понеділка на нараді міністрів закордонних справ країн-членів Європейського союзу в Люксембурзі перегляд Угоди.