Після набуття чинності указу президента України про санкції щодо російських соцмереж, мовників та порталів, українські інтернет-користувачі масово почали шукати способи обійти таке блокування. Одним з найпопулярніших методів стало використання VPN клієнтів.

Що собою являє VPN (англ. Virtual Private Network - віртуальна приватна мережа) - написано чимало. А в результаті користувач має можливість і надалі переглядати заборонені інтернет-ресурси. Втім, не кожен усвідомлює можливі ризики, від користування віртуальною приватною мережею. 

 

За словами експертів, Росія і її спецслужби свідомо створюють VPN сервери і, таким чином, замість частини трафіку соціальних мереж, як було раніше, отримують повний трафік українських користувачів. А також можливість потрапити до внутрішньої мережі підприємства, у якого є користувачі з VPN.

Так, на одному з крупних українських підприємств з 17 тисяч користувачів 3 тисячі розпочали користуватися VPN для обходу блокування ресурсів, заборонених указом президента.

«Наші рекомендації. Використовувати мережу Tor, перевірену часом та яка не містить прихованих загроз і «дірок». Це буде нормальним засобом обходу блокувань і в той же час не принесе загроз підприємствам і організаціям, де люди користуються цією мережею.

Крім цієї мережі можна використовувати браузер Opera, у якому цей засіб обходу встроєний давно і який не знаходиться під контролем Росії. І головне - не використовувати безкоштовні VPN», - розповів під час прес-конференції у Києві Максим Тульєв,

 

голова Комітету з питань захисту прав людини і свободи слова Інтернет Асоціації України, передає INTV

VPN клієнти можуть бути безпечними, якщо вони давно відомі, а можуть містити приховані завдання чи шпіонські речі (зазвичай це стосується недавно створених) і найголовніше - отримуючи увесь трафік абонента. Після установки VPN користувач стає повністю доступним.

Користуватися чи ні клієнтами VPN - справа індивідуальна і кожного. Але слід розуміти ризики і нести відповідальність за них.

«Коли ми ставимо невідомий продукт, не відомо від кого - він може містити проблеми, котрі дозволяють вірусам дуже легко захопити наш комп'ютер. А якщо інфраструктура цього VPN скомпрометована, то через цю інсталяцію зловмисники можуть захопити наш комп'ютер», - зазначив Гліб Пахаренко,

 

директор по роботі з учасниками Київського відділення «ISACA». 

 

«Для того, щоб зробити VPN сервіс потрібно десь взяти сервер, який коштує грошей, достатньо значних. Потрібно десь взяти канал зв'язку, який буде вдвічі більше каналу зв'язку всіх користувачів. Тому що потрібно прийняти трафік і віддати його. Відповідно, все це коштує грошей, при цьому - не малих. Якщо Вам хтось пропонує цей сервіс безкоштовно - увага запитання: а заради чого він це робить? Яким чином він на Вас заробляє, якщо він не заробляє прямо в грошах? Це головне запитання, над яким має задуматися кожен, хто ставить собі безкоштовне VPN рішення», - доповнив колегу Максим Тульєв. 

Експерти переконані, без інформаційної пропаганди  будь-які блокування ефективного результату не принесуть. Як приклад - наводять історію з заправками «ТНК» і «Лукойл», які після агресії Росії в Україні були вимушені піти з українського ринку.

«Нині, замість того, щоб відсіяти від РФ наших користувачів, система навпаки, створила друшляк з дірок за допомогою цих VPN, при яких РФ отримує повний доступ до пристроїв користувачів і, відповідно, до внутрішніх мережевих ресурсів. Отримує увесь трафік для подальшого аналізу, на відміну від частини трафіку, як було до цієї заборони», - сказав Максим Тульєв.      

Незважаючи на те, що у рішенні РНБО не вказані методики, як технічно і ефективно реалізувати заборону на доступ до російських ресурсів (оператори здійснюють все це на власний розсуд), регулятор вже погрожує штрафами, за невиконання вимог.

«Виконати указ президента так, як він написаний, буква в букву - це не те що не просто, є неможливо (...)

Є величезне число технічних нюансів, які потрібно знати для того, щоб якось його виконати. Це не просто взяли і заблокували сайти. Просто не виходить, технічно. Тому зараз стоїть питання, що має бути відповідна методика, яким з безлічі способів, кожен з яких має свої плюси і мінуси, цей указ має бути виконаний», - наголосив голова Комітету з питань захисту прав людини і свободи слова Інтернет Асоціації України.