Єдність влади - благо, а її демонстрація слідом «Восточного базара», учиненого на Раді реформ, куди як вчасна.
Та й цьогорічні парламентські ексцеси стались у середині влади. 12 лютого Є. Соболєв («Самопоміч») накинувся з кулаками на колегу по коаліції В. Івченка (правда не на того натрапив).
5 листопада 2015 А. Тетерук («Народний фронт») стукнув пляшкою О. Кужель з коаліції. 19 листопада не коаліційний, але й не опозиційний, В. Парасюк огрів ногою СБУшника В. Пісного. 11 грудня президентський О. Барна учудив квітковий напад на коаліційного прем'єра.
Далі вірус насильства пролився по колу: із пляшки Тетерука до келиха Авакова. Тож спільна заява владної тріади - це й спроба розірвати порочне коло.

 

1. Починається заява звітом, а звіт - реченням: «За рік, що минає, спільними зусиллями Президента, Верховної Ради та Уряду вдалося зупинити наступ агресора».
Вдалося, хоч загроза й не минула. І кожен з названих суб'єктів цьому сприяв. Чого ж прочитавши це хочеться очі промити, а почуття неможливо перенести на папір так, щоб нікого не образити?
Так, перелічених суб'єктів викреслювати не слід. А доповнити?
Адже рік розпочався подвигом кіборгів у Донецькому аеропорту. І їхніх побратимів на інших ділянках АТО.
Там їм місце було, а у річному звіті - немає. Тут лише три казкові чудо-богатирі.

 

2. Друге речення звіту отаке: «Відроджені Збройні Сили України отримали належне фінансування з державного бюджету.».
Відроджені. Це - до активу влади, насамперед, президента.
Але чи є вже їхнє бюджетне фінансування належним?
Не відкриємо військової таємниці, відкриємо Інтернет - бюджетне фінансування (укупі з позабюджетним) ще дуже, дуже далеке від належного.
Може можливості цього бюджету й вичерпані. Але те, що бюджет великої європейської країни такий скромний (близько 517 млрд. грн.) - це результат урядування.
Бог з ними, з попередниками, а що зробив цей уряд для економічного піднесення України? Аби її бюджет зростав не краплями, а у рази? Втім, про це у пункті 5.

 

3. Далі - курйоз: «Створена міжнародна коаліція на підтримку України.».
Коаліція неофіційна. А до складу її зараховують:
Військово-політичні об'єднання: НАТО, ОБСЄ.
Політичні союзи: Європейський Союз, Вишеградська група, ГУАМ, ПАРЄ, Рада Європи (крім РФ та низки країн СНД), більша частина країн-членів ООН.
Економічні союзи: Велика сімка, Велика двадцятка (крім РФ).
Фінансові інституції: Міжнародний валютний фонд, Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку.
Правозахисні організації: Human Rights Watch, Amnesty International.
Релігійні: Святий Престол - офіційна збірна назва Папи Римського і Римської курії.

І ось питання: неофіційна це коаліція чи неіснуюча? Принаймні, чи знають самі учасники про свою участь? Папа Римський в курсі?
Коаліція крутіша як Рузвельт - Сталін - Черчилль. Якби вона виступила на захист України, то від агресора мокрого місця не лишилося б. Вірніше, лишилося б саме воно.
А насправді, сумним фактом є те, що Україна не має жодного союзника. Хтось співчуває, хтось допомагає, а союзника - жодного. Спадщина «багатовекторної політики» Л. Кучми, де усі вектори виявились нульовими.

 

4. Наступне «досягнення» - домовленості «про реструктуризацію зовнішнього боргу нашої держави.».
Вигода цих домовленостей спірна, навіть якщо це успіх, то - локальний. І вже точно не публічний: куди треба заподіти власну гідність, аби вихвалятись тим, що борги не здатен віддавати, а добрі люди - прощають.
Це - гордість жебрака.
Це ж які провали у фінансово-валютній сфері треба мати, щоб навіть таке виглядало національним досягненням!

 

5. «Українська економіка продемонструвала перші ознаки зростання».
Сказано обережно, дипломатично, але передчасно. Дані держкомстату, урядовий звіт з виконання (?) Програми діяльності Кабміну на 2015 рік, покажуть чи відповідає це дійсності.
А коли й так? Це ж не більш як мікрозрушення у межах чинної архаїчної економічної моделі. У дусі «покращення» від Миколи Яновича.
А що зроблено владою, урядом насамперед, аби трансформувати цю модель, заточену під монополії, і затуплену щоб довбати малий і середній бізнес, у сучасну модерну економіку?
Сказати нічого. Нічого і не сказано.

 

6. «Україні вдалось позбутися енергетичного шантажу Росії». «Відбувається структурна реформа енергетичного сектору держави.».
Шантажу - так, енергетичної залежності - ні. А позбувся шантажу ще Євромайдан, сьогорічні досягнення влади тут ні до чого.
Робота ж з енергетичної незалежності від Росії ведеться, та бахвалитись рано: не та температура у квартирах.

 

7. «Децентралізація стала реальною зміною системи влади, яку виборював Майдан.».
Писано кострубато, але осягнути сутність можна: система влади в Україні змінена!!!
Те, що виборював Майдан досягнуто!!!
Прочитавши таке вже й не знаєш, хапатись за склянку Авакова, чи за склянку з валідолом.

 

8. Започатковані системні перетворення у напрямі антикорупційної політики.
Пригадаємо, що заява трьох починається словами: «За рік, що минає».
А тепер пригадаємо, коли започатковані системні перетворення у антикорупційній політиці:

 

  • Закон України Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо імплементації до національного законодавства положень статті 19 Конвенції ООН проти корупції - 21.02.2014.
  • Закон України Про відновлення довіри до судової влади в Україні» - 08.04.2014. 
  • Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення національного законодавства у відповідність із стандартами Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією - 18.04.2013.
  • Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері державної антикорупційної політики у зв'язку з виконанням Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України» - 13.05.2014.
  • Закони України Про внесення змін до законів України "Про військовий обов'язок і військову службу" та "Про засади запобігання і протидії корупції" - 12.08.2014.
  • Закон України «Про очищення влади» - 16.09.2014.
  • Закони України «Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки» та «Про Національне антикорупційне бюро України»» - 14.10.2014.

Як бачимо, зроблено це минулого року, на хвилі Євромайдану. А влада безсоромно зараховує це до свого сьогодення. Добре хоч «Руську правду» Ярослава Мудрого собі не приписали.
А цей рік якщо чим і пам'ятний, то хіба що сагою із призначенням керівника Антикорупційного бюро.
А якими є цьогорічні антикорупційні досягнення незабаром дізнаємось із річних звітів міжнародних моніторингових організацій. Не впевнений, що наші борці з корупцією отримають оплески і букети квітів.

 

9. «Ми пройшли складний шлях до виконання Україною всіх вимог для скасування візового режиму з державами ЄС.».
І навіть довший, ніж потрібно. Позаяк наші європейські партнери домоглись включення до «безвізового пакету» і таких законів, які зовсім не по темі.
А ось Ізраїль, країна, що жодного дня не прожила в умовах миру, надала нам безвізовий режим без зайвих бюрократії та вимог.
І ще: коли слово чесне, воно й точне. Не сказано, що ми отримаємо безвізовий режим, а лише - що ми пройшли свою частину шляху.

 

10. «З 1 січня наступного року між Україною та Європейським Союзом запрацює режим поглибленої та всеохопної зони вільної торгівлі. Це стало можливим лише завдяки злагодженій роботі Президента, Верховної Ради та Уряду.»
Запрацює з 2016, але рішення про це міститься в Угоді про асоціацію Україна - ЄС, яка остаточно підписана ще 27 червня 2014 р. З нашого боку - президентом Порошенком. А ким кінцево підготовлена і парафована, краще змовчимо.
Україною ця Угода ратифікована 16 вересня 2014 року. Тож ні цей уряд, ні цей парламент, ні 2015 рік не мають до неї жодного відношення.

 

Ми розглянули усі 10 позицій звіту із заяви трьох. Знайшли навіть таку, що повністю відповідає дійсності.
Загалом же парадний звіт трьох вищих владних інституцій такий убогий, що читати ніяково. І біда не в тому, що бракує справжніх досягнень, а у тому, що вони вважають такими вище перелічене.

 

Борис Беспалий
17.12.15