За кілька днів після бенефісу прем'єра Арсенія Яценюка в парламенті на сайті Кабінету міністрів було опубліковано офіційний звіт уряду за минулий рік. На цей документ чекали всі з нетерпінням: було неймовірно цікаво, яким чином свої очевидні прорахунки урядовці можуть перетворити на досягнення. Проте не варто навіть занурюватися в економічні показники, щоб зрозуміти, що все це - лишень банальне замилювання очей за допомогою красивих слайдів та цифр.

Аналізувати цей документ можна дуже довго. Проте хотілося б зупинитися на кількох цікавих моментах.
Неабияк здивував розділ «Оцінка роботи уряду». Причому оцінюють роботу українських міністрів не громадяни України, думка яких могла б звести нінащо позитивний контекст документу. Роблять це світові політики. Так, у звіті нам наводять їхні цитати, але без жодних посилань на джерело та дату.

Наприклад, такі слова канцлеру Німеччини Ангели Меркель: «Я дякую урядові за курс реформ і чудове виконання програми МВФ». Та чи не вирвана ця цитата з контексту?
Не треба бути економічним генієм, щоб проаналізувати перебіг тих самих реформ в Україні. Що ви можете пригадати? Хіба лише картинну реорганізацію міліції у поліцію. Але й тут не все гаразд. Адже на кого рівняються новоспечені поліцейські? На свого міністра! Тобто тепер їм теж можна поводитися так само, як Арсен Аваков?

Йдемо далі. Джон Керрі, державний секретар США: «Мені було дуже приємно почути на всіх зустрічах, що уряд, як і раніше, рішуче налаштований на реформи. І процес реформ, хоча й важкий, є частиною економічного майбутнього України». Цікаво, коли це було сказано? Чи не на початку лютого, коли держсекретар прибув із візитом до Києва? Але ж наш віз і досі там...

Віце-президент Єврокомісії Федеріка Могеріні: «Потужна політична воля української влади у проведенні реформ вражаюча. Я очікую на подальшу роботу персонально з прем'єр-міністром, урядом України і українським народом, громадськими інституціями, аби далі просуватися у нашому порядку денному». Та скільки можна чекати на зміни? Ще трохи - і слово «реформа» стане у нас лайкою.

Окрім відвертого самовихваляння з допомогою світових політиків, вразила ще одна річ. Точніше, один із найголовніших розділів - «Стан виконання Програми уряду». Тут нам у відсотках розповіли, як усе чудово (програма виконана або в процесі виконання). Тож:

Нова політика безпеки - 93,2%;
Нова політика державного управління - 97,9%;
Нова антикорупційна політика - 96,5%;
Нова економічна політика - 73,5%;
Нова політика управління державною власністю - 66,7%;
Нова продовольча політика - 95,0%;
Нова політика енергетичної незалежності - 95,7%;
Нова соціальна політика - 94,6%;
Нова культурна політика - 93,8%;
Нова політика міжнародної допомоги - 97,3%.


Помічаєте, як у нашій країні все змінилося на краще? Ні? Дивно. В уряді це помічають. Так, найліпше в нас із реформами в сфері державного управління, а найгірше (умовно, адже все одно відсотки доволі високі) - в царині управління державною власністю. От уже ж підлестили собі урядовці!

Загалом у цьому звіті багато чого цікавого. Вивчати його варто буквально під мікроскопом, не минаючи жодного рядка. Але час від часу здається, що читаєш не звіт, а фантастичний роман. То, може, годі марнувати свій талант і краще перестати мучити країну?
Микола БИКОВ

Думка експерта
«Уряд присипляє українців, як папуг»


Руслан БОРТНИК,
директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики:


«Це взагалі не звіт - це вільний виступ Кабміну на тему своєї діяльності. Звіт повинен ґрунтуватися на пунктах урядової програми. До речі, вона передбачала понад 50 реальних кроків. З них було здійснено лише сім. Все інше або забуте, або закамуфльоване загальними фразами.
Ще я вперше бачу урядовий звіт, у якому відсутні ключові економічні показники. Отож, повторюся, що це - просто вільний виступ.
До того ж, звіт повинен бути представлений у ВР. Це правовий документ, який дає змогу ухвалювати рішення щодо схвалення діяльності Кабміну або його відставки.
Наведені цитати світових політиків - спроба відволікти увагу. Невикорінна традиція, коли реальні цифри намагаються приховати за соціологічними опитуваннями або чиїмись суб'єктивними оцінками. Нам на очі накидають покривало і змушують спати, як папуг... Саме таке ставлення до свого народу демонструє уряд. Я не уявляю собі звіт уряду Німеччини, в якому б на першій сторінці наводилися цитати Яценюка про уряд Німеччини.
Ті високі відсотки, які поставив собі уряд, свідчать про його тотальну безвідповідальність перед суспільством. Адже жодна реформа не дала позитивного соціального ефекту, навіть реформа поліції, яка на початках сприймалася позитивно. Нині ж кількість злочинів тільки зростає.
А взагалі складається враження, що цей звіт писали не для України, а для зовнішніх партнерів. Аби показати їм, які ми успішні».

 

Джерело: газета "ВВ"