Он як широко вони рота роззявили

 

Похмурого четверга 20 жовтня, у надвечір'я о 18 год. 24 хв. 43 сек. (точність задля протоколу) народні депутати крадькома поцупили із народної кишені черговий транш: Постановою за №5000П самі собі установили зоряні оклади: від тридцяти мінімалок спікерові (наразі це 43500 грн), до 25-ти - рядовому генерал-депутатові (36 250 грн).

Незле побажання: «Щоб ти жив на одну зарплату!», - їм тепер "слух ласкает». Це лише базовий посадовий оклад, не плутати з сумою до видачі у касі, яка включає ще й багатотисячні надбавки.

Напрошується дискусія: які зарплати мають бути у законодавців? який розкид зарплат є справедливим? що морально у воюючій країні? та багато інших.

Дискусія доречна, але несвоєчасна. До неї нас підштовхують постфактум, коли попались на гарячому.

Наразі обговорювати оптимальне матеріально-фінансове забезпечення народних обранців,  подібно як упіймавши крадія за руку, обговорювати з ним калорійність тюремної пайки.

Бо №5000П - лише за формою парламентський акт, за суттю -  воровська малява. Протиправне привласнення народних грошей - що це як не крадіжка?

А тепер вони миляться повернути на стезю легальності, підмінити відповідальність за крадіжку, дискусією про зарплату! Пізно, друзі, боржомі пити, коли нирки відмовили. Сподіваюсь, відмовлять і виборці.

Хто ж лізе у квартиру через кватирку, щоб букет квітів у вазу поставити?

 

Ні в тин, ні в ворота, а у бюджет!

 

Постанова № 5000П «Про висновки та пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2017 рік»  - це прийняття проекту Держбюджету-2017 у першому читанні.

Вимоги до її змісту вичерпно визначені ст. 156 Регламенту «Підготовка проекту закону про Державний бюджет України на наступний рік до першого читання».

Даруйте тавтологію, але нічого, крім висновків та пропозицій до Держбюджету наступного року, така постанова містити не може.

Наші ж народні умільці учудили: за принципом «приший кобилі хвіст» причепили до постанови додаток 2 «Фінансове забезпечення діяльності
народних депутатів України». З тим же успіхом могли додати і правила вигулу тварин.

Це питання з різних опер, навіть супроводжують їх різні комітети: закон про Держбюджет - Комітет з питань бюджету, фінансове забезпечення депутатів - Комітет з питань регламенту.

Ще один нонсенс: поєднати в одній постанові різні стадії законодавчого процесу: прийняти законопроект всього лиш у першому читанні (п.1) і «затвердити норми фінансового забезпечення діяльності народних депутатів України» (п.4).

Про цивілізований світ змовчимо, але такого фокусу навіть у нас ще не втинали. Час цирк закривати.

Пікантно, що нові зарплати встановлені з 1 листопада цього року, хоч приліпили їх до бюджету року наступного. Від нетерплячки, як циган Сонцем закрутили, новий рік для себе улюблених прискорили.

 

Як зробили б чесні люди

 

А так як робилось завжди! Забезпечення діяльності народних депутатів завжди визначалось окремою постановою.

26 липня 1994 року прийняли Постанову «Про забезпечення діяльності народних депутатів України» № 122/94-ВР;  Текст якої й досі не для друку!

Потім, теж окремими постановами, № 186-XІV від 15.10.1998  та №1679-ІІІ від 20.04.2000  до неї вносились зміни. Останні - понад 16 років тому, може дійсно назріли зміни?

То й вносьте проект окремої Постанови про сучасне забезпечення діяльності народних депутатів України. Аж тут купа незручностей!

По-перше, хто б так підставився персонально? Інша справа безликий додаток до технічної постанови про перше читання.

По-друге, тоді був би розгляд зарплатної постанови окремим питанням під юпітерами .

Або до цього і не дійшло б. Як не дійшло до розгляду законопроекту №5192 голови фракції БПП І. О. Гриніва про зрив е-декларування: 29 вересня осоружний закон внесено, а вже 3 жовтня відкликано, через суцільне суспільне несприйняття.

Чого не спробували підняти собі платню законно ясно. Але чого вчепились саме до бюджету?

Бо він гарантований, бо ніколи не було так, щоб бюджет був прийнятий ніяк. Тож і користають його для мутних оборудок.

Як бачимо, порушення закону нібито формальні, а грошища за ними - куди як реальні. Так у крадіїв воно й буває: крадіжка та ж робота, тільки не за законом, а «в законі».

 

Як зробили люди безчесні

 

Що проект Постанови невідповідний до закону сказано вище: не повною мірою, але достатньо для її скасування в частині депутатських зарплат.

А ось як Постанову протягували («приймали» - клавіатура друкувати відмовляється).

Проект роздали не за два дні до розгляду, як вимагає ч.1 ст. 156 Регламенту, а в день голосування.

Зумисно: бо за два дні оприлюднення, від нього і ріжок з ніжками не зосталось би.

Далі - поіменне голосування .

Голосування «за» у розрізі  фракцій:  БПП -109 (із 143), НФ - 67 (81), позафракційні - 17 (46), ОПОблок - 0 (43), Самопоміч -1 (26), Відродження - 19 (23), «Батьківщина» - 0 (21), РПЛ - 0 (21), Воля народу - 17 (19).

Загалом «за» 230 поганців, найгірші - ті що виправдовуються: знав/не знав, розумів/не розумів - підстави для увільнення від депутатства різні: (тупий, безчесний чи брехливий), але не наслідки.

Не впевнений - не обганяй, сумніваєшся - не голосуй.

Голосування консолідоване, особливо у опозиції. І щоб ні в кого не боліла голова внесемо ясність: будь-яка опозиція обдає владу холодом. Але Опозиція від Майдану і опозиція від Росії - це різні, ба, протилежні полюси. А посередині - болото.

 

Рецидивісти

 

Вище побіжно згадано, що найбридкіші оборудки ховають у бюджет. Пригадаймо новорічну аферу із гальмуванням е-декларацій. І поновлення депутатських доплат до зарплат, під прикриттям повернення боргів шахтарям .

До слова, це ілюстрація й того, що нові надзарплати для депутатів - не касова стеля.

У всіх трьох розглянутих випадках (насправді їх куди більше) схема однакова: до бюджетного законопроекту білими нитками пришивають, напакований народними грошима, депутатський хвіст.

Шо ж, криміналістам, читачам детективів (а тепер і читачам протоколів засідань Верховної Ради) добре відомо, що таке злодійський почерк.

А що ж порадити випадковому перехожому з вулиці Грушевського?

А що тут вдієш? Доки буде ця Верховна Рада, ні рукою кишеню не захистиш, ні застібкою. Тільки бюлетенем для голосування.

 

Борис Беспалий

26 .10.2016