Ми трішки повелись на соціологічних опитуваннях, що зрозуміло: швидко отримуємо миттєвий зріз ситуації, наче миттєве фото на Polaroid. Але як ті фотографії не найвищого гатунку, так і соцопитування не найточніший інструмент: тенденції вказує, точні дані - ні.


Скажімо, понад третина респондентів ухиляються від інтерв'ю: через зайнятість, острах, негативне ставлення до виборів тощо. Погодьтесь, похибка чимала. І не єдина.


Містить соцопитування і змагальну складову, має спортивний інтерес. Словом і цікаво, і корисно. Коли чесно.
На жаль, Банкова дискредитувала жанр. Абсурди почались з Нового року, коли усівся в крісла виборчий штаб гарантів і почалось... Часом «опитування» просто малюють, але частіше замовляють. А замовник є власником, купив одне - оприлюднив інше. Звичайного замовника за такий фортель судами затягають, але ж не ясновельможного ...
Словом, соціологічні опитування, як жанр, поважаємо, але єдиним соціологічним інструментом не вважаємо. А зараз і поготів.


Іншим класичним, і давнішим, соціологічним інструментом є анкетування. І, до слова, куди поширенішим у маркетингу (а бізнесмени на вітер гроші не кидають).
Одні інструменти іншим не протистоять, а доповнюють їх. Тож зверніть увагу на «дані одного з найбільших анкетувань за всю історію України. «Упродовж лютого було опитано 2,5 млн. громадян в усіх областях, у кожному місті та селі.
У результаті були отримані наступні дані: перше місце - Юлія Тимошенко (31,68%), друге - Володимир Зеленський (20,96%), третє - Петро Порошенко (15,80%). У другому турі Юлія Тимошенко виграє у Володимира Зеленського - 50,53% проти 40,55% відповідно, а також у Петра Порошенка - 57,50% проти 31,20%»

Ці дані не цілком кореспондують із останніми соцопитуваннями (рейтинг довіри до яких стрімко прямує до нуля), зате дуже кореспондують із сімома хвилями виборів в об'єднаних територіальних громадах.
Погодьтесь, на виборах ми поводимось відповідальніше, ніж при соцопитуванні. Варто згадати що екзит-поли (опитування на виборчих дільницях одразу після голосування) дають дані значно точніші за звичайні опитування, і дуже близькі до кінцевих результатів.


Якщо соцопитування дає миттєвий зріз суспільних настроїв, густо настояний на емоціях, то вибори за кілька років - демонструють стабільні уподобання громадян.
Ось чому варто знайомитись з різними дослідженнями, за різними методиками. Думайте, порівнюйте, обирайте ...