Всі ЗМІ і суспільство обговорює так звану «формулу Штайнмайера». У Зеленського намагаються з чесними очима переконати українців, що це мало не проста формальність для зустрічі «нормандської четвірки». Однак мало хто насправді розуміє, яка небезпека ховається для України під «формулою Штайнмайера», яка так необхідна Путіну, і які механізми необхідно реально застосувати, щоб провести реально чесні вибори на Донбасі.

 

А чи не отримати регіон, де-факто підконтрольний Росії. І саме про це говорила лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко в своєму виступі в програмі «Право на владу».

 

По-перше, як зазначила Тимошенко, «формула Штайнмайера» є імплементацією закону про особливий статус Донбасу, за який, в нинішній редакції, взагалі не можна було голосувати в 2014 році. Оскільки в законі прописані речі, які роблять Донбас повністю непідконтрольним Україні - від власного правосуддя, правоохоронної системи і мовної політики до непідконтрольних військових формувань, званих «народною міліцією».

До речі, «Батьківщина» - це єдина фракція, яка в 2014 році не голосувала за закон про особливий статус. Який був розробив і поданий президентом Порошенко, нині «великим противником» «формули Штайнмайера».

 

По-друге, Тимошенко звернула увагу на важливий момент, потрібний Кремлю: «формула Штайнмайера» вводить в дію закон про особливий статус відразу ж в день місцевих виборів на Донбасі. Спочатку на тимчасовій основі. А після визнання міжнародними спостерігачами виборів демократичними - на постійній.
Але ми ж розуміємо: варто закону про особливий статус почати діяти в день виборів, його вже ніхто потім не скасує. Тобто виходить, що, незалежно від того, визнають вибори чесними чи ні, Донбас отримає особливий статус у складі України.

 

По-третє, «формула Штайнмайера» ніяк не прив'язує місцеві вибори і вступ в дію закону про особливий статус до безпеки при проведенні цих самих виборів.

Ні де не говориться про те, що можуть спочатку повернутися переселенці. Що виведуть російських найманців. Що всі українські ЗМІ і партії отримають доступ на Донбас. У підсумку що виходить? Вибори під контролем Росії? Так результат відомий заздалегідь.

 

По-четверте, Тимошенко запропонувала замінити «формулу Штайнмайера» на «формулу України». А саме - спочатку видалення найманців, повернення Україні контролю за кордоном, безпеку для сотень тисяч переселенців, щоб вони могли взяти участь у виборах саме за українським законодавством. І потім - вже самі місцеві вибори. І тільки після визнання їх демократичними вступає в дію закон про особливий статус.

 

Крім того, Тимошенко вимагає переглянути сам закон про особливий статус, де треба прибрати ряд абсолютно незаконних норм. Зокрема - про «народну міліцію», в якій сховаються десятки тисяч озброєних бойовиків.

 

Таким чином, Тимошенко - це єдиний політик, яка дала суспільству об'єктивну оцінку всіх ризиків від «формули Штайнмайера» і запропонувала альтернативу. Тепер подивимося, яку лінію поведінки вибере президент Зеленський, який публічно пообіцяв не переходити «червоні лінії» в питанні Донбасу ...

 

Дмитрий Корнейчук