В Україні зафіксований новий антирекорд - за минулу добу коронавірус виявили в 1109 людей. Країна повільно, але впевнено входить у трійку лідерів у Європі, де зберігається високий рівень зростання числа інфікованих. Усі зусилля, яких досі докладала команда президента Володимира Зеленського, виявилися марними. Публічне ігнорування вимог міністерства охорони здоров'я (МОЗ) самими ж представниками влади та самовільний вихід із карантину мільйонів людей викликали в Україні новий спалах захворюваності, наслідки якого країні ще належить відчути.

 

Любителі та майстри спорту з боротьби з COVID-19

 

20 травня президент Зеленський чи то жартома, чи серйозно назвав себе і прем'єр-міністра Дениса Шмигаля "майстрами спорту з боротьби з коронавірусом". Мовляв, лише завдяки їхнім умілим діям Україна уникнула катастрофічних наслідків епідемії COVID-19. Але від гордості, яка ще місяць тому прямо лізла з президента, нині не залишилося і сліду. Вихід країни із карантину, що розпочався наприкінці травня, супроводжується зростанням захворюваності, тотальною недовірою українців до влади і повною розгубленістю тих, хто управляє країною.

За три місяці, що минули від моменту запровадження карантину, влада України продемонструвала свою повну неспроможність у виконанні запроваджених ними ж санітарних норм. Ще б пак - президент у компанії головного санітарного лікаря публічно ігнорував карантин, а бізнесмени від влади, незважаючи на заборону, надалі вели свій ресторанний бізнес. Уся країна, одягнута в захисні маски і озброєна антисептиками, з подивом спостерігала за бенкетуванням під час чуми у президентському оточенні. Олії у вогонь підлило МОЗ, де розповіли людям, що частина карантинних заходів мала виключно психологічний ефект.

Словом, майстерність, якою так хвалився Зеленський, насправді виявилась звичайним любительством. А точніше - дилетантством, для якого принцип "заборонити і не дозволяти" є головним. Але лише доти, доки люди бояться влади і довіряють їй. Коли страх зникає, а керівництво країни втрачає авторитет, усе, що пролунало з вуст людей при владі, вже не сприймають серйозно.

Володимир Зеленський любить повторювати про 73-відсоткову підтримку його дій українцями. Він, схоже, як і раніше, впевнений: досить буде лише одного його слова для того, щоб люди знову повернулися до жорсткого карантину. І в цьому, мабуть, головна помилка "майстра спорту з боротьби з коронавірусом".

 

Як заштовхати крем назад до тюбика?

 

За оцінками МОЗ України, нинішня тенденція з поширенням коронавірусу у країні може призвести до піка епідемії в середині літа. Президент Зеленський наполягає на тому, щоб українці повернулися до карантинних обмежень - носіння масок, дезінфекції, соціальної дистанції. А прем'єр Шмигаль обіцяє порушникам повернутися до практики стягування штрафів (від 17 тисяч гривень). Але більш ніж очевидно: ні прохання, ні санкції, ні навіть зростання смертності від COVID-19 вже не в змозі повернути українців до карантину.

Бажання Зеленського і Шмигаля цілком зрозумілі - система охорони здоров'я України надалі перебуває в жалюгідному стані і насилу справляється з покладеними на неї завданнями. У травні на боротьбу з COVID-19 уряд виділив додатково три мільярди гривень. За три місяці ситуація в лікарнях не покращилася, все тріщить по швах. Лікарі, що стоять на вістрі боротьби з коронавірусом, надалі отримують жалюгідні копійки. Слід врахувати і те, що з початку 2020 року в Україні - вже третій голова МОЗ. Але ні йому, ні його попередникам не вдалося вибудувати систему, використовуючи яку, можна було б якщо й не побороти коронавірус, то принаймні зупинити його.

Бажання влади повернутися до жорсткого карантину більшість українців сприймає як спробу знову загнати їх до чотирьох стін, позбавити роботи і засобів до існування. Люди втомилися від безгрошів'я й відсутності перспектив. Вони хочуть знати, що на них чекає хоча б у найближчому майбутньому. Українців, які пережили два Майдани і живуть у стані війни, залякати штрафами неможливо. Мова ультиматумів і сили тут неприйнятна. Вона може призвести до посилення напруженості в суспільстві. І це повинен розуміти президент Зеленський.

 

За крок від соціального вибуху

 

За час карантину кількість безробітних в Україні зросла на 1,3 мільйона осіб. Обіцянка прем'єр-міністра Шмигаля створити 500 тисяч нових робочих місць так і не виконана. Урядова програма не затверджена Верховною Радою. Українська економіка падає, грошові запаси у людей закінчуються, а невдоволення діями влади зростає. Очікуване посилення карантину в Україні може лише прискорити рух до соціального вибуху. Оскільки частина українців щиро вважає, що в історії з COVID-19 над ними проводять експеримент на виживання.

На тлі цього в Україні посилюється політична боротьба. У жовтні у країні відбудуться вибори до місцевих рад. Проросійські сили торпедують курс президента Зеленського. Той, своєю чергою, переслідує Петра Порошенка і його соратників, ветеранів АТО, волонтерів. Олігархи намагаються грати свою - як завжди, особливу - роль.

Місцеві еліти демонструють, що Зеленський їм не указ. Путін не йде на поступки українському президентові щодо Донбасу. Словом, ось це все разом з епідемією коронавірусної хвороби створює досить непросту ситуацію у країні. Ситуацію, у якій один невдалий рух влади може призвести до нових потрясінь - соціальних і політичних.

 

 

Український журналіст і політичний оглядач Сергій Руденко

Український журналіст і політичний оглядач Сергій Руденко для DW