Спеціальний представник Державного департаменту США з питань України (2017-2019) Курт Волкер розповів, чи нападе Росія з Криму, як повернути Донбас і чим завершаться вибори в Білорусі.

 

Про ймовірний напад Росії на Україну

«Не думаю, що це можливо. Звісно, Росія має все для цього, але це вже занадто драматичний крок. Вони докладають величезних зусиль, щоб і досі заперечувати вторгнення в Україну. Якщо вони вирішать робити подальші кроки, цих зусиль може забракнути. Тому, напевно, це навряд чи станеться. ...Росія щотижня вбиває українців. Вони не припиняють окуповувати Донбас і Крим, а гібридна війна проти України триває. Все це відбувається у формі насильства, із застосуванням Збройних сил, розвідки, кібератак».

 

Про силовий варіант деокупації Криму

«Не думаю, що це добра ідея. Я вважаю, що така операція буде руйнівною і для життя людей, і для їхнього майна. Росія має дуже потужну військову силу. Все це призвело б до конфлікту і за межами Криму, і в інших частинах України, навіть в інших частинах Європи. Немає варіанту доброго військового захоплення Криму. Гадаю, натомість ми маємо постійно і безперервно тиснути на Росію. І, чесно кажучи, ми мусимо бути терплячими. Росія рано чи пізно зміниться. Путінізм і продовження його влади до 2036 року - це радше ознака слабкості, а не сили. Гадаю, Росія з часом зміниться. Нам треба підтримувати тиск і бути готовим до цих змін».

А коли Росія зміниться? - «Це неможливо передбачити. Втім, ми бачимо слабку систему, бачимо слабкого політичного лідера. Спостерігаємо занепад економіки й інфраструктури, скорочення населення. Це сила, яка має багато ресурсів, але всі ці ресурси вони з часом втрачають».

 

Про переговори щодо Криму

«Я сам говорив про це з російськими урядовцями, і вони відмовляються щось обговорювати. Вони кажуть: «ні, проблем немає, Крим - це частина Росії, тут нема про що говорити». Я поки що не бачу можливості для майбутніх переговорів, але має бути потужніший міжнародний тиск на Росію. Ось тут нам потрібні США, Великобританія, Франція, Німеччина, а може, і НАТО».

А Туреччина? - «Так, Туреччина справді важливий гравець. Усі ми повинні постійно наголошувати на проблемі захоплення Криму і посилювати тиск на Росію, щоб вона припинила окупацію і повернула територію. Вони не збираються обговорювати це зараз, тому ми маємо посилити цей тиск».

 

Про анексію Криму у 2014 році

«Ми запізно усвідомили, що Росія справді має намір захопити Крим. У той момент, коли вони це робили, ніхто в це не вірив, а тому так повільно реагували. Лише після того, як Росія провела в Криму фальшивий референдум (так званий референдум про статус Криму 2014 року, не визнаний Україною і міжнародною спільнотою - ред.), а потім і анексувала його, ми почали застосовувати санкції. Світ повинен був набагато голосніше про це говорити, повинен був більше на цьому наголошувати. Треба було надавати Україні більше допомоги. А санкції треба було накласти ще до голосування (мається на увазі згаданий «референдум» - ред.). ...Саме тому я вважаю, що ми занадто повільно реагували. Ми нічого не робили, поки не стало надто пізно».

 

Російські військові у Перевальному (Крим), 2014 рік

Російські військові у Перевальному (Крим), 2014 рік

 

Про «кримські санкції»

«Згідно з політикою і законодавством США, ці санкції будуть скасовані лише тоді, коли Росія поверне Крим Україні. До цього часу санкції зберігатимуться. Звісно, завжди є ймовірність, що нова адміністрація чи новий Конгрес вирішать щось змінити, але я щось дуже сумніваюся в цьому. Гадаю, з огляду на поведінку Росії ніхто не матиме ані настрою, ані бажання знімати з Росії санкції. Вони будуть стільки, скільки Росія незаконно окуповуватиме Крим».

 

Про деокупацію Донбасу

«Важливо, щоб Україна брала участь у мінських переговорах. Важливо, щоб вона обіймала мирну позицію. Ви робите все необхідне з вашого боку, а от Росія постійно порушує мінські угоди. Важливо, щоб Україна зберегла цю позицію. Річ у тім, що Росія робить усе це спеціально. Вона прагне послабити Україну шляхом вторгнення і окупації Донбасу, а це не працює. Якщо Україна розвиватиметься демократично, економічно, інтегруватиметься із Заходом, тоді Росія усвідомить, що вторгнення, окупація і вбивства українців не мають ніякого сенсу».

 

Про події в Білорусі

«Гадаю, переобрання Лукашенка вже майже гарантоване. Адже він посадив за ґрати всіх, хто був проти. Не думаю, що Росія планує втручатися у справи Білорусі. Якби Кремль вважав, що російське втручання все ж необхідне, вони зробили б так, щоб про це втручання попросила сама Білорусь. Тоді б це виглядало як такий дружній жест. Не думаю, що в Білорусі ми побачимо якісь активні протистояння чи агресію. Глядачі мають розуміти, що Москва чи не повністю контролює білоруські спецслужби. Тож якби росіяни захотіли втрутитися, вони б не мали жодних проблем».