Музика українського бароко зазвучить 11 лютого у Львівському органному залі.

У виконанні київського органіста, композитора та науковця Богдана Дем'яненка прозвучать партесні твори з рукописів Києво-Софійського собору та Києво-Печерської Лаври, які він переклав для органу:

Зараз ми слухаємо чимало західноєвропейської музики доби бароко - у концертах, у мережі та на вулицях лунають твори Баха, Вівальді, Генделя та інших композиторів. Це своєрідний тренд. На жаль, про власну музику доби бароко ми, українці, знаємо набагато менше, а звучить вона взагалі вкрай рідко.

 

Мініатюра з поголосника партесних творів (зібрання Софійського собору) із зображенням співаків.

На сорочці найменшого є латка і напис «басил»

 

Партесний спів - вид церковного багатоголосного хорового співу, який на початку XVII століття замінив одноголосний спів. Партесні рукописи зберігаються в рукописних відділах бібліотек України у вигляді комплектів книг-поголосників. Партія кожного голосу записана в окремій книжечці-партії (звідси назва «партесний»). Саме з цим пов'язана проблема втрати окремих голосів й необхідність реконструкції втрачених для виконання або видання партесних творів.

На жаль, ми досі дуже мало знаємо про початковий період розвитку партесної музики. Однак львів'янам буде приємно дізнатися, що найдавніша відома згадка про партесний спів пов'язана саме зі Львовом. Наприкінці XVI століття братчики Львівського Свято-Успенського Ставропігійного братства зверталися до Александрійського патріарха Мелетія Пігаса, який заміняв також Вселенського патріарха, з проханням дозволити вживати у православних храмах спів на багато голосів. І такий дозвіл був отриманий.

 

 

Old Ukrainian chant Виконує Ансамбль "A capella Leopolis"

 

До речі, щодо партесної музики доволі слушним може бути вживання терміну «інструментальний вокал», оскільки композиції у цьому стилі значно ближчі до звучання інструментальної музики, ніж до музики, яку легко і комфортно співати. Саме тому настільки органічною стала ідея зробити перекладення деяких партесних творів для виконання на органі.

 

За матеріалами Zaxid.Net