У підземеллях вінницького монастиря капуцинів презентували виставку вітражів польського митця Адама Сталони-Добжанського. Поглянути на "Сотворіння світла" можна буде до вересня, після чого роботи повезуть до інших країн. 

Власне, на виставці представлені не самі вітражі, а їхні репродукції - на 60 полотнах розмістили картини, що точно повторюють вітражі, які можна побачити у 200 храмах Польщі. Аби створити ефект справжніх вітражів, полотна підсвітили позаду і, власне, це все світло, яким забезпечене підземелля. Для атмосферності, у підвальних приміщеннях ще й постійно грає духовна музика.

 

 

Адам Сталони-Добжанський - польський художник та графік, реставратор пам'яток мистецтва. Народився у 1904 році у м. Мена (нині Чернігівська область). Його батько, Фелікс Сталони-Добжанський, був польським шляхтичем, а мати, Анна Коваленко, була українкою та походила з родини, яка зберігала давні українські традиції. Власне це і знайшло відображення у роботах Адама - його робота часто поєднує  іконографічні традиції Візантійського Сходу та латинського Заходу. За життя Адам Сталони-Добжанський створював вітражі для католицьких костелів, православних церков, храмів євангелістів. До речі, творчість митця довгий час була заборонена через цензуру, яку наклав комуністичний режим Польщі.

"Сотворіння світла" лише нещодавно показували у Сербії, Франції, Польщі та інших європейських країнах, а вже сьогодні, 18 травня, виставка вперше презентується в Україні у такому масштабі. Декілька років тому у Вінниці вже показували колекцію вітражів Адама Сталони-Добжанського, однак тоді їхня кількість була значно меншою. До речі, настоятель храму капуцинів і сьогодні вагається назвати точну кількість репродукцій, які розмістили у трьох залах підвального приміщення храму.

 

 

- У нас є 35 великих полотен, які 3,5 метри заввишки, і ще 25 менших полотен. Творчість Адама поєднує Схід і Захід. Коли він почав творити вітражі, то застосовував канони східних церков, однак, з іншого боку, є те, що характерно для західного мистецтва, наприклад, присутній певний кубізм в іконах, - розповів настоятель Вінницького храму капуцинів отець Костянтин Морозов.

 

 

- Ідея такої виставки виникла в онука Адама, який пам'ятав ще, як творив дід. Тому він вирішив зібрати вітражі та представити Адама Сталони-Добжанського світу. Оскільки Адам Добжанський творив у різних храмах, тому було вирішено зробити певні репродукції зі спеціальних матеріалів для того, щоб можна було відтворити ефект вітражів і також бути мобільним та переїжджати з країни в країну.

 

 

Організатори ж зазначають, що поява виставки у нашому місті стала можливою завдяки співпраці між Вінницьким монастирем капуцинів, Генеральним Консульством Республіки Польща у Вінниці та Центром історії Вінниці за сприяння Вінницької міської ради. До речі, усі вони відвідали відкриття виставки та пройшлися підземеллями монастиря.

 

 

У темі виставки вплетені мотиви, які говорять про світло, життя, смерть та воскресіння Ісуса Христа, зображення Богородиці та інших святих. На багатьох із них є цитати із Євангеліє латиною, польською та старослов'янською мовами. За життя Адам Сталони-Добжанський створив понад 200 композицій.

Насправді, репродукції дуже якісні, адже щойно заходиш у підземелля - перші секунди важко зрозуміти, що перед тобою не скляні вітражі, а полотна. Успішність цього мистецтва підтверджують ще й постійні виставки по всьому світу.

 

 

- У 2013 році у нас була частина цієї виставки в дещо іншому форматі. Однак цей оновлений вигляд вперше показують саме у нас, у Вінниці. Мене особисто вразило саме поєднання світла з архітектурою наших підвальних приміщень. Справа в тому, що тут раніше було атомне бомбосховище, тому багато чого було змінено та знищено, але ми це все відновлюємо поступово. Коли прийшло це "світло" - ніби вітражний собор увійшов в наші стіни. Я просто знаю свої підвали і як вони виглядають, і раптом заходжу та нічого не впізнаю, тому що тут є казка і ти ніби дійсно входиш у світло, - додав Костянтин Морозов.

 

 

До речі, серед усіх вітражів помітно виділяється один, де говориться, що Ісус Христос є світлом. Нам розповіли, що саме цей вітраж намагалися підсвітити більше, ніж інші.

 

 

У Вінниці виставка "Сотворіння світла" триватиме до вересня, а після того вирушить до Румунії.

 

 

 

Джерело: Vежа