У понеділок, 11 березня, Апеляційний суд Амстердама розглядає скаргу музеїв анексованого Криму на рішення щодо повернення Україні "скіфського золота", яке виставляли в Нідерландах. DW зібрала відомі факти про справу.


Музейні експонати - заручники політики

 

 

Керівництво археологічного Музею Алларда Пірсона в Амстердамі, де проходить виставка "Крим. Золото і таємниці Чорного моря", не знає, куди після завершення експозиції - в Україну чи в Росію - повертати виставлені тут стародавні скарби із кримських музеїв.

 

Застібка у формі дельфіна

 

 

На виставці представлені понад дві тисячі експонатів, котрі уперше демонструються за межами України. Зокрема і ця фібула - застібка із золота та гірського кришталю у формі дельфіна (перше століття до н. е. - перше століття н. е.), знайдена у сарматському Ногайчинському кургані поблизу села Червоного Нижньогірського району Криму.

 

Нові археологічні знахідки

 

 

Деякі зі скарбів виставки знайдені під час нещодавніх археологічних розкопок у Криму. Наприклад, ось ці сережки є результатом розкопок 2008 року у пізньоантичному могильнику Джург-оба, котрий знаходиться неподалік села Завітне Ленінського району Криму. Некрополь лежить на 1200 метрів північніше античного міста Кітей, котре входило до складу Боспорської держави.

 

Вінок із некрополя Джург-оба

 

 

Даний похоронний вінок, датований п'ятим століттям н. е., також було знайдено у некрополі Джург-оба. Загалом виставка "Крим. Золото і таємниці Чорного моря" охоплює десять століть кримської історії.

 

Скарби із "Товстої могили"

 

На виставці представлені не лише кримські скарби, а й археологічні знахідки із Півдня України. Експозицію доповнює, наприклад, цей залізний меч із золотим руків'ям та піхвами, датований четвертим століттям до н. е. Дані експонати походять зі скіфського кургану "Товста могила", розташованого поблизу міста Орджонікідзе Дніпропетровської області.

 

Китайські лаковані скриньки

 

Ці китайські лаковані скриньки фахівці називають "сенсацією", адже знайти їх у могильнику Усть-Альма археологи аж ніяк не сподівалися. Раніше відома науковцям траєкторія поширення подібних китайських предметів розкоші не сягала західніше Афганістану. Скриньки, датовані першим століттям н. е., після реставрації в Японії експонуються уперше. Ліворуч на фото - репліка знайденої у Криму скриньки.

 

Скіфське золото із Криму

 

 

Зі згаданого пізньоскіфського Усть-Альминського городища, котре знаходиться на західному березі Криму - поблизу села Піщане Бахчисарайського району - походять і ці прикраси, так само датовані першим століттям н. е. Усть-Альма - це друге за величиною і значимістю городище Скіфського царства у Криму.

 

Експонати з шести музеїв

 

 

До виставки увійшли експонати з шести українських музеїв - київського Музею історичних коштовностей України, Одеського археологічного музею, Національного заповідника "Херсонес Таврійський", Бахчисарайського історико-культурного заповідника, Керченського історико-культурного заповідника та Центрального музею Тавриди.

 

Питання про повернення експонатів ще не вирішене

 

 

Перш ніж поїхати до Амстердама, скарби експонувалися у Рейнському земельному музеї Бонна (на фото). У Нідерландах виставка триватиме до 31 серпня поточного року. Для з'ясування питання про права власності на дані артефакти Музей Пірсона звернувся до МЗС Нідерландів. Як і інші держави ЄС, ця країна не визнає приєднання Криму до Росії, тож питання про повернення експонатів залишається відкритим.

 

Автор: Інна Завгородня, Олена Перепадя