Гуцульська коляда і плєс увійшли у національний реєстр нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Про це на апаратній нараді у голови ОДА повідомив начальник управління культури, національностей та релігій Володимир Федорак, інформує Фіртка.

За його словами, в ОДА у 2020 році планують подавати коляду і плєс на внесення до списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

 

 

Отже, що таке гуцульська легінська коляда, «плєс», який намагаються зберегти на Прикарпатті, кореспондентові РІСУ розповіла музикознавець, фольклорист, викладач Івано-Франківського музичного училища імені Дениса Січинського, член Національної спілки композиторів України Олександра Турянська.

«Це є абсолютно рідкісна надзвичайна і унікальна річ, - розповідає пані Олександра. - З початку свого виникнення з християнством гуцульська коляда плєс не була пов'язана взагалі. Бо у ній є мотиви, які по-особливому говорять про створення світу, опосередковано про Потоп. Пізніше, з християнською епохою, з'явилися мотиви, власне, Різдва Христового. Цей народ - гуцули, ставився до релігії по-своєму. Отже, його міфологія дохристиянська переплелася з християнською. Гуцули не були такими аж ревними християнами. Як можемо бачити у деяких дослідників, у них є свої казки про створення світу, які свідчать про відсутність страху Божого. То ж коли з'явилися, власне, християнські мотиви, то вони адаптовувалися до життя, побуту гуцулів, яке виглядало достатньо приземленим».

 

 

Тепер залишилося завершити всі необхідні підготування на державному та пройти процедури на міжнародному рівні.