Міжнародна Білгород -Тірська археологічна експедиція 2020 офіційно стартувала в стінах пам'ятки національного значення - Аккерманській фортеці.

Як передає кореспондент «Думської», дослідники поставили перед собою амбітну мету - відкрити раніше невідомі сторінки історії стародавньої Тіри.


Розкопкам передували масштабні георадарні роботи. Фахівці просканували більше 6 тисяч квадратних метрів території фортифікаційної споруди, що стоїть на місці, де було немаленьке  давньогрецьке місто-держава.

Учасники експедиції і волонтери приступили до польових робіт зовсім недавно, 1 липня, але вже зробили кілька цікавих знахідок.


«Ми зараз досліджуємо невелику ділянку, близько 50 квадратних метрів, Цивільному дворі, - розповів« Думській »керівник експедиції кандидат історичних наук Олег Савельєв. - Це найперспективніша  ділянка з цікавими аномаліями, зафіксованими георадаром ».

 

 

У перші ж дні вчені розкрили фрагмент середньовічного турецького приміщення, що примикає до південної стіни фортеці. У верхніх шарах вони знайшли бронзовий ключ і турецький кинджал. А сьогодні прямо в нашій присутності студенти звільнили від нашарувань гарматне ядро ​​- імовірно XVIII століття.

 

 

«З першого багнета лопати верхній шар показав всі ознаки незайманої ділянки, - розповідає головний консультант експедиції доктор історичних наук Андрій Красножон. - Тут не працювали навіть чорні археологи і дуже багато цікавих артефактів: фрагменти кераміки - як середньовічної, так і римського періоду, багато амфорної тари, металевих виробів і  кісток тварин».


Наступним кроком стануть роботи у Військовому дворі фортеці, поруч з цитаделлю. Саме тут, на думку вчених, розташовувався центр античної Тіри - її агора (головна площа, оточена громадськими будівлями і храмами) і теменос (головний вівтар).


«Це новий етап у дослідженнях, - зазначає Андрій Красножон. - Не тільки цього пам'ятника, а й в цілому багатошарових пам'яток античного періоду. Проведена георадарна зйомка дозволяє відразу сказати, де розташувати розкоп, яких розмірів, на якій глибині очікувати потрібний будівельний сегмент. Це дуже економить зусилля археологів ».

Крім нових розкопок, увагу буде приділено місцям, де археологічні дослідження велися раніше. За словами директора КП «Фортеця» Олександра Морозова, розкоп 2011 року  буде укріплений, законсервований і перетворений на туристичний об'єкт.