У Німеччині виходить уже другий альбом, присвячений радянській мозаїці в Україні. Вона є на стінах побудованих за часів СРСР житлових будинків, заводів, палаців культури, розповідає DW.

 

Мозаїки радянської доби - яскравий приклад українського мистецтва ХХ століття. На фото - районний Будинок культури в місті Кролевець Сумської області. 1977 рік. Художник невідомий.

 

 

Площа перед Южноукраїнською АЕС. Южноукраїнськ Миколаївської області. 1975 рік. Художник невідомий.

 

 

Плавальний басейн "Свема" в місті Шостка Сумської області. 1980 рік. Митець невідомий.

 

 

Автобусна зупинка в селі Мачухи Полтавської області. Рік будівництва невідомий. Художник невідомий.

 

 

Районний Будинок культури в селищі міського типу Каланчак Херсонської області. 1977 рік. Художний невідомий.

 

 

"Підкорювачі космосу". Мозаїчне панно на стіні Будинку культури в місті Лисичанську Луганської області (зараз заклад носить ім'я Володимира Сосюри). Кінець 1960-х років. Художник Вартан Аракелов.

 

 

Панно "Рух". Спорткомплекс "Наука Спорт" у Києві. 1969 рік. Художники Галина Зубченко та Григорій Пришедько.

 

 

За радянських часів, особливо в 1970-1980-х роках, сірість стандартизованої бетонно-блоково-панельної архітектури нерідко намагалися прикрасити, використовуючи гігантські мозаїчні панно. Зрозуміло, ця мозаїка мала виконувати не лише естетичні, але й пропагандистські функції. Минуло кілька десятиліть, і вже мало хто сприймає її як пропаганду. Естетика виходить на перший план, вважає київський фотограф Євгеній Нікіфоров і берлінське видавництво DOM publishers, що зараз видало вже другий альбом його світлин, присвячений радянські модерністській мозаїці: Art for Architecture Ukraine. Soviet Modernist Mosaics from 1960 to 1990.