Апостольська бібліотека Ватикану розпочала співпрацю з фірмою з кіберзахисту для захисту 80 тисяч видань. Таке рішення було ухвалено через надходження близько сотні погроз біліотеці на місяць.

 

 

Як Суспільне з посиланням на The Guardian, своє рішення звернутися до штучного інтелекту бібліотека пояснила також своїм бажанням зберегти довіру читачів до оцифрованих записів її "історичних скарбів". Зокрема у бібліотеці знаходиться найстаріша копія Біблії, малюнки і твори Мікеланджело і Галілея.

За словами директора з інформаційних технологій Манліо Мічелі, бібліотека стикається в середньому із сотнею погроз на місяць з моменту початку оцифровки своєї колекції у 2012 році.

"Ми не можемо ігнорувати те, що наша цифрова інфраструктура цікава хакерам. У разі успішної атаки колекція може бути вкрадена, оброблена або повністю вилучена", - сказав Мічелі. Він зазначив, що кібератаки збільшуються, а не сповільнюються.

 

Бібліотека Ватикану

Бібліотека Ватикану

 

Заснована у 1451 році Папою Миколаєм V біліотека є одним з найважливіших дослідницьких інститутів у світі, що містить одну з найкращих колекцій рукописів, книг, зображень, монет і медалей. За словами Мічелі, оцифровка 41 мільйону сторінок покликана "зберегти зміст історичних скарбів, не завдаючи шкоди тендітним оригіналам".

"Цей проєкт - набагато більше, ніж просто фізична безпека. Частини історії, раніше досліджена лише істориками у білих рукавичках, тепер доступна будь-кому, хто має підключення до інтернету. Це величезний крок до рівності в освіті", - сказав Мічелі.

Донині оцифровано близько 25% документів бібліотеки. За словами Мічелі, проєкт розпочався з "унікальних, найвідоміших і тендітних речей". Вони включають один з найстаріших рукописів у світі - ілюстрований фрагмент Енеїди Вергілія, вік якої становить 1600 років. Колекція також містить ілюстрацію Сандро Боттічеллі 1450 року до "Божественної комедії"; вірші, технічні записи і замальовки Мікеланджело; древні рукописи людей інків; історичні договори і листи.

 

Бібліотека Ватикану

Бібліотека Ватикану

 

"Ці атаки можуть вплинути на репутацію бібліотеки Ватикану, яку вона підтримувала протягом сотень років, і мати серйозні фінансові наслідки, які можуть вплинути на нашу здатність оцифровувати рукописи, що залишилися", - підсумував Мічелі.

Бібліотека співпрацює з Darktrace, компанією, заснованою математиками Кембриджського університету, яка стверджує, що першою розробила систему штучного інтелекту для кібербезпеки. Водночас співпраця з компанією не гарантує 100% захисту від кібератак на бібліотеку Ватикану.

 

Бібліотека Ватикану

Бібліотека Ватикану