У Чернівцях, у мікрорайоні Садгора, у костелі щороку встановлюють величезний вертеп, де все оживає і рухається.


Римо-католицький храм Святого Архангела Михаїла - Санктуарій Матері Божої з Фатіми, ніколи не оминають туристи, які відвідують Садгору. І хоча цей мікрорайон далеко від центру Чернівців, але зараз тут є що подивитися. Відреставрований костел із більше 200-річною історією оточений ошатним подвір'ям, поруч зведений 3-поверховий парафіяльний будинок. Взимку сюди їдуть самі чернівчани, бо вже всі знають, що такого вертепу як у Садгорі, у місті не побачиш. Та не всюди в Україні таке диво є.

І це навіть не вертеп, а ціла конструкція, яка відтворює народження Ісуса Христа у сучасному світі. Цей вертеп знаходиться всередині храму, а при вході до костелу всіх зустрічає ще один вертеп, де його персонажі-манекени - у людський зріст, багато тварин, розповідає РІСУ.

 

 

Вертеп, що на подвір'ї храму, вночі ще й підсвічується, світиться колиска з Дитятком. Споруда, в якій розташувався цей вертеп, має функціональне значення: влітку це альтанка, де відпочивають парафіяни, а взимку - вертеп. Але справжня краса - у самому костелі.

 

Розташування шопки у храмі - фото 64695Розташування шопки у храмі

 

Вертеп всередині храму займає цілий кут. Отець Кшиштоф Сапальські, настоятель садгірського костелу, каже, що саме таку шопку-конструкцію встановлюють у храмі вже років шість. Сам священник - поляк, в Україні працює з 2001 року. Завдки спільним старанням його, парафіян та жертводавців, костел став родзинкою Садгори. Коли працював у Польщі, теж робив таку шопку, тому ідею переніс сюди.

Діти, які приходять з батьками до храму, не можуть дочекатися завершення Служби. Тоді отець Кшиштоф вмикає шопку. І вона оживає: потяги їдуть, пташка співає, млин працює, а колиска з Ісусиком гойдається та лунають українські колядки. Біля шопки можна завести дитячі іграшки і вони теж починають рухатися. Від шопки очей не відводять і дорослі, і діти.

Отець шопку робить сам, на її встановлення йде два дні, а парафіяни допомагають.

- Кожного року шопка змінюється, - розповідає отець Кшиштоф Сапальські. - Додаються нові фігури, якісь нові елементи. Цього разу у нас над шопкою літають літаки, на синьому небі світять зорі. Працює млин і навіть текла справжня вода, але потім цей механізм у нас трішки зламався. Люди щороку щось передають для вертепу. Зі Швейцарії цього разу нам передали три мініатюрні житлові будиночки, з Польщі - ковальську майстерню, у якій рухається за роботою коваль. Колією їде потяг, який сам причіпає вагон. Можна сказати, це не просто шопка, а наш світ у мініатюрі. Тут поєднаний час, у якому народився Ісус Христос, і час, в якому живемо ми: працюємо, їдемо у потягах та літаках... Тобто, світ змінився, люди багато чого освоїли, а Христос, як і раніше, приходить до людей.

 

 

Цікаво, що основа шопки - фігури Марії, Йосипа, царів та пастухів, мають вже майже 100 років. Ці фігури колись давно були у шопці в костелі, і коли храм у 1950-х роках зачинили, люди зберігали фігури вдома. Священик каже, спеціально їх не реставрує.