У селищі Красноїльськ Чернівецької області попри карантин відбувається Маланка. У ніч з 13 на 14 січня сотні людей вийшли на вулиці у костюмах традиційних персонажів та з піснями. Учасники переберії обходили сільські господарства, розважали людей, колядували та збирали гроші, розповідає Суспільне Буковина.

До Маланки починають готуватися за місяць, участь у ній здебільшого беруть молоді чоловіки та діти. У коментарі Суспільному голова громади Степан Драгун сказав, що переберію неможливо зупинити, бо це традиція, якої в селі дотримуються десятиліттями. Відтак жителі вирішили провести свято попри карантин.

У селищі є п'ять кутів, у кожному ввідрізняються костюми та другорядні герої переберії. Головними героями Маланки є "циган" та ведмідь. Окрім них, участь у святкуванні беруть "жиди", царі та цариці, пузаті дід та баба, "циганки". Керує Маланкою командир. Він збирає гроші та організовує свято на куті.

Красноїльськ - прикордонне село, маланкують румунською мовою. Головна пісня Маланки - Урса, яка переказує легенду про чоловіка, який зустрів у лісі ведмедя.

 

Фото Суспільне Буковина:  Маланкарі з кута Путна готують костюм ведмедя-копиці

 

У куті Путна костюм ведмедя роблять зі жмутів соломи або сіна. Їх прив'язують до сорочки, щоб мали вигляд копиці. Костюм може важити до 80 кілограмів, маланкують у ньому всю ніч.

 

Фото Суспільне Буковина: Маланкар у костюмі ведмедя-копиці

 

Ведмедів з крилами роблять у куті Тражани. До частини костюму мотузками прикріплюють дерев'яну дошку. Так роблять крила із соломи. Одягнути такий костюм можна лише лежачи, піднятись допомагають декілька хлопців.

 

Фото Суспільне Буковина


Неодружені хлопці самі обирають, в якому костюмі маланкувати. Ведмедям допомагають "цигани".

 

Фото Суспільне Буковина


Розпочинають святкування Маланки на подвір'ї у командира, який керує переберією та збирає гроші. У нього вдома готують їжу та алкоголь для героїв свята.

 

Фото Суспільне Буковина


Серед маланкарів - герої у карнавальних масках. Їх ліплять та розфарбовують місцеві жителі.

 

Фото Суспільне Буковина


Частина маланкарів мала з собою "дезінфектори від коронавірусу", якими обробляла руки учасникам переберії та глядачам.

 

Фото Суспільне Буковина

 

Коли вся Маланка збереться на подвір'ї у командира, учасники переберії починають обходити господарства та вітати людей з настанням нового року.

 

Фото Суспільне Буковина


Господарі виносять маланкарям гроші. Їх збирає командир, після новорічних свят за ці гроші він організовує святкування в ресторані.

 

Фото Суспільне Буковина


Щоб заїхати та виїхати з Красноїльська, потрібно проїхати декілька імпровізованих блок-постів, де з водіїв збирають гроші. Цьогоріч там запитували, чи мають водії й пасажири "вакцину від коронавірусу".

 

Фото Суспільне Буковина


Щороку Маланка у Красноїльську триває всю ніч, а 14 січня всі учасники переберії збираються в центрі селища та змагаються, чия вистава краща.