Крик Мунка - одна з найвідоміших картин у світі, але протягом багатьох років історики мистецтва ігнорували крихітний напис, написаний олівцем у верхньому лівому кутку: «Таке міг написати тільки божевільний», пише New York Times.

 

Деякі вважали, що напис був зроблений незадоволеним глядачем-вандалом, коли робота знаходилася в галереї.

 

Однак куратори Норвезького національного музею мистецтва, архітектури і дизайну, якому належить твір мистецтва, оголосили, що текст дійсно був написаний художником.  

  

 

«Тепер він був вивчений дуже ретельно, літера за літерою і слово за словом, і він в усіх відношеннях ідентичний  почеркові Мунка. Тож сумнівів більше немає», - сказала Мей Брітт Гюленг, кураторка музею старих майстрів і сучасних картин, що відповідав за дослідження.

Мунк намалював чотири версії Крика з 1893 по 1910 рік, зобразивши худу фігуру на мосту, яка охопила своє обличчя руками і кричить в агонії. У своєму щоденнику художник написав, що картина була натхненна «поривом меланхолії». Перша версія належить Національному музею і є єдиною, на якій є цей напис.

 

 

За словами Гюленг, текст «Таке міг написати тільки божевільний» не достатньо великий, щоб його могла помітити більшість людей, особливо коли робота представлена в музеї за склом. Щоб вивчити його, дослідникам було потрібно використати інфрачервону фотографію, щоб зробити більш розбірливим. «Він не писав великими літерами для загального огляду, - сказала вона. - Треба дійсно уважно подивитися, щоб її побачити. Якби це був акт вандалізму, вона була б більшою».

 

Бібліотекар-дослідник музею Мунка в Осло Лассе Якобсен, який працює з зібранням творів Мунка, підтвердив висновки Гюленг. За його словами, інфрачервоні фотографії «значно полегшили розгляд слів, і є кілька букв в його почерку, які дійсно відрізняються, наприклад, N або D, які з'являються в кінці. Тому, коли я побачив їх, я подумав: «Це Мунк».