Єврейський Великдень - Песах - починають святкувати цьогоріч 27 березня із заходом сонця. Це свято весни (хаґ га-авів) та свободи, пов'язане з виходом євреїв з Єгипту.

Відзначати його починають напередодні 15 числа місяця Нісана (за єврейським місячним календарем), який припадає на березень-квітень (за Григоріанським календарем). Вважається, що саме в цей день близько 1200 року до нашої ери пророк Мойсей вивів ізраїльтян з Єгипетського царства, звільнивши їх від 400-річного рабства.

 

Рош га-Шана, Йом-Кіпур та Ханука: назви цих єврейських свят часто "на слуху", однак не всі знають, що саме відзначають і як.

Докладніше - у фотогалерії DW.

 

Рош га-Шана: Новий рік за релігійним календарем

 

Новий рік для релігійних юдеїв настає у вересні. Саме на цей місяць найчастіше припадає дводенне свято Рош га-Шана (дослівно "Голова року"). За традицією, якій близько двох тисяч років, святкуванню акомпанує сурмління у "шофар" (на фото) - духовий музичний інструмент з рогу барана. Це - заклик озирнутися на рік, що минув, і проаналізувати свої вчинки.

 

Йом-Кіпур: Судний день

 

На початку нового року кожен має 10 днів на спокутування своїх гріхів до настання Йом-Кіпур - Судного дня. Це - головна дата релігійного календаря, коли Всевишній вирішує долю і вписує свій вирок у "книгу життя". Цього дня дотримуються суворого посту та проводять час у молитві або в синагозі. Деякі громади напередодні проводять обряд спокутування із куркою, яку потім жертвують нужденним на обід.

 

Суккот: свято куренів

 

 

Ще одне осіннє свято - Суккот - триває сім днів і нагадує юдеям про Вихід з Єгипту три тисячі років тому, про що оповідають біблійні перекази. За ними, після звільнення з єгипетського рабства, юдеї ще 40 років блукали пустелею і жили у саморобних куренях. Тому для відзначення Суккот біля оселі зводять легкі халабуди (сукки), де весело проводять час у родинному колі, обідають, а іноді і ночують.

 

Сімхат Тора: свято на честь Тори

 

Одразу після завершення свята Суккот настає Сімхат Тора - дослівно "Радість Тори", коли відзначають завершення річного циклу читання Тори (Біблії) і початок нового циклу. На свято сувої Тори проносять усім молитовним домом, а присутні танцюють, співають та усіляко виказують радість у процесії, яка може тривати кілька годин.

 

Ханука: свято світла

 

Упродовж двох століть у добу існування Держави Селевкідів юдеї не могли відзначати власні релігійні свята. Аж до 164 року до нашої ери, коли вони відвоювали Єрусалим. За переказами, у єрусалимському храмі знайшли лише один дзбан олії, якого мало би стати на один день. Та вчинилося диво - олії вистачило на вісім днів. Саме стільки відзначають Хануку і запалюють свічки, щодня додаючи по одній.

 

Ту бі-Шват: Новий рік дерев

 

Вважається, що у місяці "шват" за релігійним календарем, який припадає на січень, дерева прокидаються від зимової сплячки. Цього дня традиційно висаджують нові дерева та частуються традиційними для землі Ізраїлю дарами: виноградом, горіхами, інжиром, фініками, оливками, гранатом.

 

Пурім: карнавальне свято

 

Свято порятунку від загибелі, яку готував юдеям у Древній Персії царський вельможа Аман. Дружина царя Есфір вчасно дізналася про нечисті плани і врятувала свій народ. Свято традиційно відзначають масовим гулянням у карнавальних костюмах і з випивкою. Господині випікають "вуха Амана" - печиво з маком у формі трикутника. При згадці імені древнього персонажа учасники святкувань здіймають галас.

 

Песах: свято прісного хлібу

 

Вихід з Єгипту згадують під час восьмиденного святкування свята Песах (Великдень) - одного з головних у релігійному календарі. Згадуючи про описане у Біблії перебування у пустелі, коли народ Ізраїлю мав лише прісний хліб, на свято вживають мацу. Усі квасні продукти на час свята суворо заборонені. У перший вечір свята родина збирається за святковим столом на Седер та читає великодні притчі.

 

Шавуот: свято жнив

 

На свято Шавуот відзначають дарування Богом П'ятикнижжя Мойсею на горі Синай. Свято також символізує закінчення чергового сільськогосподарського циклу та збір врожаю. У біблійні часи два хліби, випечені з борошна нового врожаю, приносили до єрусалимського храму. Нині більш популярний кулінарний супровід свята - молочні делікатеси, сири та чізкейки.

 

Лаг Ба-Омер: свято радості після жалоби

 

Тижні між святами Песах і Шавуот вважають жалобними. Наприклад, у ці дні не гуляють весілля і не підстригають волосся. На 33 день на зміну жалобі приходить радість і відзначається свято Лаг Ба-Омер. Цього дня згадують мудреця Шимона Бар Йохая, який таємно продовжив вивчати Біблію попри заборону римлянами це робити. У пам'ять про нього підлітки традиційно запалюють багаття.

 

Шабат: день відпочинку

 

Шабат - суботній день, коли заборонена будь-яка робота. Шабат починається із заходом сонця у п'ятницю і триває до вечора суботи. Релігійні юдеї по суботах відвідують синагогу. Суботні свічки запалюють ще напередодні, у п'ятницю, перед традиційною сімейною вечерею. У суботу ж запалювати вогонь заборонено. Головне у цей день - відпочивати.