У листопаді 2006 року від отруєння полонієм-210 помер колишній підполковник ФСБ Росії Олександр Литвиненко. Через 15 років у Великобританії історія його життя і смерті стала сюжетом для оперної постановки.


У театрі Grange Park Opera в Сурреї, в 40 кілометрах від Лондона, пройшли прем'єрні покази опери "Життя і смерть Олександра Литвиненка".

Дозвіл на постановку дала вдова росіянина Марина Литвиненко.

"Музика - дуже потужна зброя. Іноді словом або кадром не передати. Але музика може вплинути навіть більше, ніж просто слова", - говорить Марина. - "Мені подобається назва" Життя і смерть Олександра Литвиненка ", тому що за те, чого він присвятив усе життя і чого не зміг домогтися, він розплатився своєю смертю, як жертвопринесення", - говорить вона.

 

 

Як підкреслює керівниця британської оперної трупи Васфі Кані, з поваги до вдови покійного в постановці не робитиме спроб представити історію або біографію Литвиненко в навмисно спотвореному або гіпертрофованому вигляді.

Музику для твору написав Ентоні Болтон - британський інвестор, який в останні роки також став захоплюватися музичною творчістю. У пошуках надихаючого сюжету Болтон прочитав книгу Марини Литвиненко та Олександра Гольдфарба "Смерть дисидента" і зрозумів: тут є все, що потрібно для великої сцени.

"У цій історії є всі складові опери. Опера - це сила, політика, любов, зрада, вбивство - ось про що йде мова в багатьох, багатьох операх", - говорить композитор.

Режисером-постановником став Стівен Медкалф, відомий любителям опери по "Аїді" в Королівському "Альберт-холі" і "Піковій дамі" в Ла Скала.
Автор лібрето - британський музикант Кіт Хескет-Харві, який писав лібрето для постановок Королівської опери в Лондоні і Англійської національної опери.

Партію Олександра Литвиненка виконує тенор Едріан Дуайєр. Серед інших персонажів, задіяних у постановці: Марина Литвиненко, олігарх Борис Березовський і росіянин Андрій Луговий, якому відводиться роль вбивці Литвиненка.

 

 

Литвиненко, котрий отримав політичний притулок у Великобританії, помер в британській столиці 23 листопада 2006 року. За даними експертизи, це сталося через отруєння радіоактивним полонієм, але обставини його смерті досі не встановлені і викликають суперечки. У представленій в січні 2016 року в Лондоні доповіді за підсумками так званого публічного розслідування смерті Литвиненка стверджувалося про нібито причетність до його загибелі Росії, а росіяни Андрій Луговий і Дмитро Ковтун названі виконавцями вбивства. У Москві вважають, що дії Лондона з розслідування "справи Литвиненка" мають політичне підґрунтя.