Інфляційний сплеск у березні (приріст індексу споживчих цін зріс до 45,8% у річному вимірі) був значною мірою наслідком суттєвого знецінення гривні та ажіотажного споживчого попиту, спричиненого погіршенням очікувань.

Про це йшлося на засідання Комітету з монетарної політики НБУ, повідомляє прес-служба регулятора, передає Укрінформ.

"Упродовж наступних місяців динаміка інфляційних процесів визначатиметься дією різноспрямованих чинників. Так, заплановане підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів та певна інерційність цінових процесів впливатимуть на подальше зростання споживчих цін. Ураховуючи березневі показники, ризики перевищення фактичною інфляцією прогнозного показника на кінець 2015 року суттєво підвищились", - йдеться в повідомленні.

Зазначається, що запроваджений Нацбанком комплекс заходів, зокрема підвищення процентних ставок і посилення адміністративних обмежень, дало змогу не лише стабілізувати ситуацію на валютному ринку, але й досягти зміцнення національної грошової одиниці.

"Протягом більшої частини березня та квітня обмінний курс знаходився на рівні 21-23 гривні за долар США, а Національний банк України мав змогу купувати іноземну валюту на ринку для поповнення міжнародних резервів", - зазначили у прес-службі.

Водночас поступове вичерпання впливу ефектів девальвації та підвищення адміністративно регульованих цін та тарифів, зниження сукупного попиту в економіці, стримана бюджетна та грошово-кредитна політика й усунення неефективної системи енергетичних субсидій стримуватимуть зростання цін. Насамперед це має позначитися на показниках базової інфляції.

Ключовою умовою поступового зниження інфляції є подальше збереження стабільності на валютному ринку, що допоможе усунути негативні інфляційні та девальваційні очікування.