Нацбанк повністю переписав правила, за якими громадянам слід звертатися до регулятора за рішенням своїх питань. Деякі зміни спростять життя українцям, інші, навпаки, заслонять Нацбанк від громадян надійним бюрократичним парканом. Відправляти свої звернення за новими правилами потрібно вже з завтрашнього дня, повідомляє UBR.

Перш за все, слід зазначити, що НБУ розширили перелік осіб, які мають право звертатися безпосередньо до регулятора. До сих пір скаржитися в монетарне відомство могли тільки громадяни України і їхні законні представники. Тепер це зможуть робити ще й іноземці, а також особи без громадянства.

Також Нацбанк зобов'язав свої служби автоматично повідомляти заявників про присвоєний їх справі реєстраційний номер. Раніше вони це робили тільки тоді, коли звернення містило відповідне прохання. З 13 березня чиновники будуть відправляти номер на мобільний телефон у вигляді SMS, а якщо такий не вказано - на електронну пошту.

При цьому в Нацбанку уточнили перелік обов'язкової до вказівки в зверненні інформації. Як і раніше, в НБУ відмовляться розглядати анонімки. Але якщо раніше суворого переліку ідентифікаційних даних не було, то тепер в будь-яку заяву потрібно вказати прізвище, ім'я та по батькові, поштову адреса, на який слід відправити відповідь, а також контактний номер телефону та електронну пошту (якщо людина звернулася на гарячу лінію). Відсутність хоча б одного із зазначених пунктів дасть право регулятору відмовити в розгляді скарги.

А ось графік розгляду звернень громадян про внесення змін не зазнав. Прості заяви, які не потребують додаткового вивчення, чиновники повинні обробити в термін до 15 календарних днів. Трохи складніше - в 30 днів. А на ті з них, які вимагають уточнень в інших відомствах і банках, повинні надати відповідь в термін до 45 календарних днів.

Як і раніше, звертатися громадянам Нацбанк пропонує трьома основними способами:

- відправляти заяву на електронну адресу [email protected];

- надсилати листи поштою на адресу вул. Інститутська, 11-б, Київ-8, 01601;

- залишати усні звернення на автовідповідачі за номером гарячої лінії 0-800-505-240.

Тим часом, згідно з статистичними даними Нацбанку, особливих проблем з оформленням своїх звернень українці і не відчували. У 2017 році за формальними ознаками (порушення вимог закону «Про звернення громадян») чиновники не стали відповідати тільки на 234 звернення (з 15,4 тис.). Ще 3754 заяви були перенаправлені іншим органам влади, оскільки не входили в зону відповідальності НБУ. З поміткою «питання вирішене» числяться всього близько 2,5 тис. звернень. А в 8,5 тис. випадків чиновники надали «роз'яснення».