Такого не витримає бюджет жодної країни. Розуміючи цю фінансову залежність від нових валютних вливань, українська влада пішла навіть на такий крок, як створення Вищого антикорупційного суду. Спрацював «інстинкт самозбереження».

Таку думку висловив під час прес-конференції у Києві Андрій Новак, голова Комітету економістів України, передає INTV.

 

Як відомо, у наступні три роки наступає пік зовнішніх боргових виплат для України: 20 мільярдів доларів - це прямий і гарантований державою борг, ще 5 млрд доларів - це борг держпідприємств. Якщо ж вони самостійно не зможуть його обслуговувати - борг доведеться виплачувати з держбюджету.

«Якщо у нас не буде валютних вливань, помноживши 25 млрд доларів на нинішній курс Ви зрозумієте, що аби обслужити державний борг на наступні три роки - нам потрібен один річний бюджет віддати просто на обслуговування боргу. Тобто, з трьох бюджетів річних - нам один річний бюджет треба віддати. Такого не витримає бюджет жодної країни. Тому без нових валютних вливань, абсолютно немає значення з яких джерел - МВФ, ЄС, Світовий банк, Європейський банк - без нових валютних вливань аби хоча б перекредитуватись нам буде дуже важко. Практично нереально силами самого бюджету України обслуговувати зовнішній борг», - сказав економіст.

 

В української верхівки, за словами А. Новака, спрацював «інстинкт самозбереження». Саме цим він пояснив ухвалення парламентом закону про створення Вищого антикорупційного суду, який «фактично працюватиме проти всього нинішнього українського політикуму і бізнес-верхівки».  

«Тобто, вони навіть на це пішли тому що розуміють, що без нових валютних вливань витримати, особливо, у передвиборчий 2019 рік, час президентських і парламентських перегонів - спокійно витримати бюджетну політику буде дуже важко», - зазначив голова Комітету економістів України.

 

На його думку, українська влада відтягуватиме момент початку роботи Вищого антикорупційного суду «максимально довго». Адже потрібен ще один закон аби «фізично і юридично запустити його діяльність».   

«Але все-таки прийдеться це робити, тому що ми бачимо як наші західні партнери ставляться до співпраці з нинішньою українською владою - дуже жорстко. І напівкроки вже ні МВФ, ні ЄС зі сторони України - нікого задовольняти не будуть. Вони хочуть повноцінного виконання тих умов і зобов'язань, які Україна взяла на себе перед МВФ. Тільки після цього можна буде розраховувати на транші. І цьогоріч, і наступного року», - підсумував А. Новак.