Поточні золотовалютні резерви України дозволяють тимчасово забути проблему курсової стабільності гривні, як мінімум - до кінця поточного року. Але не слід також забувати, за рахунок чого це вдалося.


На цьому наголосив під час прес-конференції у Києві Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера.

«Знову-таки, за рахунок того, що борг збільшений, за рахунок того, що вартість обслуговування цього боргу різко зростає», - сказав він.

 

Як відомо, завдяки останньому розміщенню євробондів України на зовнішньому ринку запозичень капіталу золотовалютні резерви НБУ були збільшені на 2 млрд доларів. Але вартість цієї позики була «катастрофічно високою» для України - майже 10%, зауважив О. Устенко.

Що ж до впливу інших факторів на курс гривні до кінця поточного року, то він (вплив - прим.) буде «мінімальним», прогнозує економіст.

«Зовсім небагато залишилося виплатити по зовнішньому боргу, мова йде про суму до 1 млрд доларів США, які слід витратити до кінця поточного року аби підтримувати фінансову стабільність. Зрозуміло, що якщо були зараховані додаткові кошти у резерв, то знову-таки, саме питання саме по собі було зняте», - зазначив він.

 

Інша ситуація очікується наступного року, тут можливі варіанти, зауважив О. Устенко.

«Базовий сценарій, який є в уряду полягає у тому, що Україна продовжує співпрацю з МВФ. Це означає, що необхідно отримати «добро» на новий бюджет. А Ви знаєте, що зараз є спеціалісти з МВФ, які очікують прийняття українського бюджету на наступний рік. Попри суперечності у парламенті можна спрогнозувати, що бюджет у версії уряду (базовий сценарій) буде прийнятий, що у свою чергу означатиме зростання тарифів на газ у декілька етапів», - підкреслив економіст.

 

Втім, не так легко буде прийняти цей «правильний», тобто, домовлений з МВФ держбюджет на 2019 рік, що у свою чергу означає, що робота з Фондом перебуватиме у «зоні ризику».   

Також не слід забувати, що у програмі співпраці з МВФ прив'язана програма фінансування, що називається макрофінансова допомога (МФД) від ЄС, нагадав експерт.

 

Адже попри неодноразові запевнення з боку Президента щодо надання такої допомоги, дане питання «вирішене» тільки при тій умові, що є діюча програма співпраці з МВФ.

«Якщо її нема, то ця «вирішена справа» виявиться не такою вже і вирішеною. Тоді у зоні ризику буде той 1 млрд євро, який Україна потенційно могла б отримати від ЄС. В зону ризику потрапляють 800 млн доларів США, які Україна може отримати від Світового банку і тоді у зоні ризику будуть всі ті 3.9 млрд від МВФ», - наголосив О. Устенко. 

Враховуючи всі ці обставини, курс наступного року може бути «різко дисбалансований».

 

Експерт припускає, що враховуючи політичний фактор виборів наступного року, скоріше за все буде «порушена незалежність НБУ», інфляція розкручуватиметься більш високими темпами і «йтимуть на зниження золотовалютних резервів країни».

«Але курс, як мінімум до кінця березня, намагатимуться утримувати», - резюмував виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера.