Хоча в останні дні міжбанк поводився не цілком стандартно. Він повністю залежав від ситуативних курсових інтересів і дій найбільших гравців.

 

До числа нестандартних проявів можна віднести:

1) Нечутливість курсу гривні до проведення чергового аукціону з розміщення ОВДП. Національна валюта практично не зміцнилася, хоча Мінфін розмістив папери майже на 13,5 млрд гривень, з яких в гривні - на 8,15 млрд.

Справа в тому, що частина нових іноземних покупців купила облігації одразу в валюті, а частина - просто перевклали в нові гривневі папери за рахунок погашення попередніх ОВДП без додаткового продажу валюти. Через це обсяг «живої» пропозиції на міжбанку виріс незначно.

2) Відсутність реакції міжбанку на стан ліквідності в системі. Коррахунки знаходилися в межах 52,9 - 57,6 млрд гривень, але курс і поведінка торговців валютою майже не були прив'язані до цього показника.

 

Це пояснюється нерівномірністю розподілу гривні в банківській системі. В основному вона сконцентрована максимум в 10-15 банках. Тому така переліквідність не дозволяє всьому обсягу гривневого навісу (через нормативи НБУ щодо валютної позиції) «тиснути» на курс;

 

3) Слабкий вплив бюджетного фактора на поведінку клієнтів і курс. Експортери не продавали багато валюти для забезпечення своїх гривневих бюджетних проплат, а майже вся пропозиція викуповувалася самим ринком. Це не дало Нацбанку можливості активно збільшити ЗВР в такий, зазвичай сприятливий для цього, період.

 

В рідкісні моменти перевищення попиту над пропозицією НБУ застосовував «анонімний» формат викупу долара через Matching. За розрахунками «Мінфіну», за 16 і 17 квітня він зміг купити від $30 млн до $45 млн. Це досить скромний результат в умовах, коли вже в травні зовнішнім кредиторам потрібно заплатити до $2 млрд. Назвати позитивною таку статистику валютного міжбанку складно.

Слабке зростання всієї української економіки призводить до недовиконання бюджету в дохідній частині. Ті підприємства, які повинні були заплатити і могли - вже розрахувалися з державою. А у тих компаній, у яких грошей не було - вони так і не з'явилися. Ні в гривні, ні в валюті.

Негативне сальдо торгівлі тільки посилює цей процес в частині відтоку валюти з країни. Негативний бізнес клімат призводить до того, що клієнти заводять лише стільки валютної виручки, скільки їм потрібно для поточної господарської діяльності. Решта осідає поза країною і не працює на вітчизняну економіку. А ось попит на валюту залишається на тому ж рівні або зростає, що і призводить до нестачі валюти на міжбанку і скорочує можливості НБУ щодо збільшення ЗВР.


Чого очікувати від міжбанку найближчими днями 

Тиждень буде дуже складним на валютному ринку. Причому як з економічної точки зору, так і з політичної. Завершення періоду президентських перегонів і останні судові рішення щодо Приватбанку здатні активно розбурхувати готівковий ринок за рахунок тієї частини населення, хто завжди шукає в тому, що відбувається, негатив і стає легкою здобиччю спекулянтів при розгойдуванні курсу.

 

Але якщо політичні події і судові дебати здатні як психологічно «підігріти» пристрасті на валютному ринку, так і швидко «заспокоїтися» в разі грамотної і, головне, відповідальної заяви провідних політиків і юристів, то економіка збереже всі свої вхідні при будь-якому розкладі на виборах і це потрібно враховувати всім учасникам ринку.


Ось основні, суто економічні чинники, які впливатимуть на валютний ринок цими днями:

1) Найактивніший період отримання експортерами великих сум відшкодувань ПДВ.

Пік таких перерахувань клієнтам припаде на цей тиждень, так як через перенесення вихідних банківська система не буде працювати практично 5 днів - з 27 квітня до 1 травня включно, що ще й на тлі політичної плутанини провокує експортерів на притримування валюти понад сум обов'язкових продажів. Зниження пропозиції на торгах спрацює проти гривні;

2) Проведення аукціону Мінфіну України з розміщення ОВДП 23 квітня (вівторок) і розрахунки за ним 24 квітня (середа). У вівторок будуть пропонуватися як облігації, номіновані як в гривні, так і в доларах США, з різними термінами обігу. Дохідність цих паперів за результатами минулих аукціонів залишається дуже високою, що залучає як нерезидентів, так і місцевих інвесторів. У середу 24-го числа необхідно буде розрахуватися за куплені ОВДП, що теоретично послабить тиск на гривню на міжбанку за рахунок продажів валюти іноземцями, які купили нові облігації.


Але цього разу ми не дуже розраховуємо на великі обсяги розміщення. Причин дві:

1) іноземці можуть поставити «на паузу» купівлю облігацій до моменту остаточного розуміння і осмислення результатів президентських виборів (відбудуться 21 квітня та всі результати ще не будуть озвучені до моменту аукціону);

2) частина паперів номінована в доларах і багато нерезидентів не захочуть заходити у валютні ризики і куплять відразу папери, номіновані у валюті. Це позбавить міжбанк частини обсягів пропозиції, так як при такому рішенні нерезидентам не треба буде продавати валюту;

3) Зростання активності імпортерів щодо закриття валютних контрактів в кінці місяця. Таке відбувається щомісяця, коли великим імпортерам, за умовами їхніх контрактів, треба закривати свої зовнішньоекономічні зобов'язання на звітну дату. Це збільшує попит на валюту, а тривалі майбутні 5-ти денні вихідні простимулюють їх зробити ці розрахунки оперативно на початку тижня, щоб потім «не зависнути" з товарами на великодні свята. Великі покупці валюти будуть поспішати, що призведе до збільшення перекосів попиту і пропозиції на міжбанку. Особливо на початку тижня;

4) Операції банків щодо валютної позиції та економічних нормативів на звітну дату, провокації спекулянтів, поведінка готівкового ринку, ліквідність банків і дії НБУ.

 

Операції банків щодо валютної позиції. Банкірам треба зафіксувати результат з торгівлі валютою за місяць, а також виконувати нормативи Нацбанку. Це збільшить обсяги власних валютних операцій банків і вплине на зростання статистики торгів;

Провокації спекулянтів. Чим би не закінчилися президентські перегони - у спекулянтів з'являється чудова можливість спробувати «розігріти» ринок як на роздмухуванні питання щодо Приватбанку, так і за рахунок цейтноту у великих гравців міжбанку перед закінченням місяця і тривалими вихідними. А якщо до цього додасться ще й ажіотаж на готівковому ринку, то ще й за рахунок спекулятивних переливів валюти з одного сегмента валютного ринку на інший і грі на різниці в курсах налу і безготівки. Більшість спекулянтів буде працювати в режимі «в дві сторони» з постійними спробами погойдати курс, підлаштовуючись під дії великих гравців;

Готівковий ринок і ліквідність в банківській системі. До моменту оголошення офіційних результатів виборів, на тлі питань, які активно роздмухуються, щодо Приватбанку, на готівковому ринку будуть спроби гри «на підвищення».

У разі нестійкості населення - готівковий ринок може швидко стати провокатором зростання котирувань, причому на всіх сегментах ринку. Ми все ж сподіваємося на те, що громадяни, вже багато разів обдурені валютними гойдалками, «не наступлять на ті ж граблі».

Що стосується ліквідності в банківській системі, то після того, як минулого тижня коррахунки банків перебували в коридорі від 52,9 до 57,7 млрд гривень, - ми прогнозуємо їх ще більшу волатильність як в період розрахунків за ОВДП (середа), так і в період основних вливань в банківську систему відшкодувань ПДВ. Це буде давати спекулянтам можливість пограти курсом за рахунок розширення їх гривневих можливостей протягом валютних торгів.

Але так як нерівномірність розподілу гривневої ліквідності між банками збережеться (вона сконцентрована на перших 10-15 банках) - саме їхні ситуативні управлінські рішення щодо розподілу цих обсягів ресурсів та їх вкладення багато в чому і сформують той остаточний обсяг вільної ліквідності в системі, яка вийде на валютний ринок.

Нацбанк і Мінфін України намагатимуться пов'язати цей гривневий навіс за рахунок активної роботи з банками в частині депсертифікатів, а також за рахунок «відкачування» частини ліквідності на рахунки держказначейства в період аукціону з розміщення ОВДП.

 

Дії Нацбанку.

Цей тиждень буде дуже складним для регулятора. Крім традиційних для третьої декади кожного місяця турбот з утримання валютного ринку під контролем під час масових виплат відшкодувань ПДВ і завершення місяця - на НБУ одночасно наваляться додаткові завдання щодо погашення розмухуваної політиками і спекулянтами пожежі щодо Приватбанку, підготовка до виплати в травні майже $2 млрд зовнішнім кредиторам, погашення можливих перекосів попиту і пропозиції з валюти в день розрахунків за ОВДП і згладжування курсових коливань на міжбанку в ті сесії, коли більшість великих гравців будуть в «одній стороні „з купівлі валюти для закриття своїх клієнтів-імпортерів.

Тісна взаємодія Мінфіну України (аукціон ОВДП), Держказначейства (виплати відшкодувань ПДВ) і самого НБУ (контроль за ресурсним і валютним міжбанком) на цьому тижні буде як ніколи важливо для підтримки курсової стабільності.

Ми не віримо у великі обсяги пропозиції валюти на міжбанку і не прогнозуємо тому особливих можливостей для Нацбанку в частині поповнення ЗВР на цей період.

Основним завданням для НБУ на цьому тижні буде недопущення значних курсових коливань на міжбанку та оперативність у вирішенні виходу/невиходу на торги з відповідними інтервенціями.

Поповнювати резерви НБУ, швидше за все, зможе лише у вівторок і середу за рахунок потенційних продажів іноземців під купівлю ОВДП, а в інші дні йому навряд чи вдасться поповнювати резерви понад декларованих регулятором планових $15 млн. Купувати він їх буде в своєму улюбленому форматі через Matching.

Поєднання політичних і економічних чинників на цьому тижні не дасть нудьгувати нікому на валютному ринку: ні громадянам, ні бізнесу, ні банкам, ні самому Нацбанку з Мінфіном і Держказначейством.

Прогноз готівкового та міжбанківського курсів на тиждень:

На готівковому валютному ринку курс буде орієнтуватися на реальний обсяг попиту і пропозиції з боку громадян, обстановку на міжбанку і на психологічний настрой ринку. Будуть спроби "розігріти» ринок на політичних новинах, але вони будуть впиратися в одне - купівельну спроможність населення. Фінкомпанії (основні власники обмінників) будуть утримувати рівень спреда по долару в межах 15-20 копійок, а більшість банків - в межах до 20-30 копійок.

Ми прогнозуємо коридор по долару на 22-26 квітня в обмінниках фінкомпаній в межах 26,90-27,20 гривень, а в банках - 26,80-27,30 гривень. Якщо політичні пристрасті після вихідних швидко вщухнуть, то коридор за готівковим доларом скоротиться до 26,80-27,10 гривень.

Більшість обмінників будуть працювати в форматі «з обороту» з періодичними спробами зіграти «на підвищення».

На міжбанку. З причин, описаних вище, цей тиждень пройде з набагато більшою курсової волатильністю, ніж попередні. Основну небезпеку для гривні представляє масоване повернення відшкодувань ПДВ клієнтам, на тлі зростання попиту на валюту з боку великих імпортерів перед закінченням місяця, з додаванням психологічного розгойдування ринку як за рахунок політичних новин, так і за рахунок обігравання приватівської теми.

При виникненні ситуативного надлишку пропозиції долара на торгах - НБУ буде максимально викуповувати його з метою поповнення резервів (нагадаємо, що в травні треба виплатити $2 млрд зовнішнім кредиторам). Скупка надлишків валюти регулятором не дасть долару серйозно просісти навіть в сприятливі для гривні дні.

За нашими розрахунками, відносно нейтральними, з точки зору врахування інтересів всіх учасників валютного ринку, безготівковим курсом, з урахуванням напруження політичних пристрастей, зараз є коридор в межах 26,90-27,10 гривень за долар.

Обсяги щоденних операцій міжбанку складуть:

У понеділок-четвер - поступове щоденне зростання в межах $410-450 млн при укладанні до 510-600 угод з піками активності у вівторок і середу (розміщення ОВДП Мінфіном України і оплата за них), а також в четвер (передостанній повноцінний робочий день місяця, коли клієнти будуть закривати свої зовнішньоекономічні контракти на звітну дату перед довгими вихідними);

У п'ятницю - «Мінфін» очікує істотне зниження активності клієнтів (останній день місяця перед п'ятьма вихідними і компанії будуть тільки остаточно завершувати свої зовнішньоекономічні розрахунки за квітень). Крім того, спрацює ефект закінчення тижня, що знизить обсяги операцій і ділової активності в більшості компаній. Обсяги міжбанку складуть близько $370-400 млн при здійсненні до 460-520 угод.

 

Джерело: Мінфін