Ціна на газ в Україні не є ринковою, тому що вона не визначається співвідношенням попиту і пропонуванням всередині України. Так само і тарифи на газ (зокрема, на розподіл блакитного палива) не є ринковими - через наявність так званої «природної монополії».

Таку думку висловив під час прес-конференції у Києві Геннадій Рябцев, експерт з питань енергетики, директор спецпроектів НТЦ «Псіхея», передає INTV.

«Ніхто не буде будувати паралельно два магістральних газогони аби розподіляти газ між споживачами. Але це означає, що за тарифами має здійснюватися нагляд держави, яка має кожного разу дивитися, а чи не зловживають компанії, суб'єкти господарювання, які здійснюють розподіл газу між споживачами, своєю ринковою владою, наявністю цієї природної монополії?», - зазначив фахівець.

На переконання Г. Рябцева, вони «якраз і зловживають», оскільки тарифи в Україні досі визначаються за затратним принципом, і держава не змінила цю ідеологію.

«Усі компанії підраховують власні затрати, куди включають і довільно визначені ціни на товари і послуги, які вони закуповують, і витрати адміністративні (в тому числі зарплати, премії, бонуси керівникам), і втрати, які вони несуть у мережах. Все це складається в одну велику купу і потім кажуть, що ось цей тариф, затратний тариф, є тим, який всі ми маємо платити за розподіл», - зауважив експерт.

Але такий підхід не є вірним, наголосив експерт.

«В такий спосіб жоден з постачальників не стимулюються аби підвищувати ефективність роботи та скорочувати затрати чи непродуктивні втрати під час своєї діяльності», - аргументував він.

Поки не буде змінено формулу на дійсно ринкову чи підхід для визначення ціни на газ (за співвідношенням попиту і пропонування всередині країни), допоки ціни на газ не будуть прив'язані до альтернативних газу джерел енергії, доки тарифи не будуть перетворені із затратних на стимулюючі - «у нас будуть погіршуватися, ускладнюватися проблеми у цьому сегменті ПЕК», резюмував директор спецпроектів НТЦ «Псіхея».