З 25 жовтня 2019 року у готівковому обігу з'явиться банкнота нового найвищого номіналу - 1 000 гривень. Її Національний банк презентував сьогодні під час прес-брифінгу.

 

Чим обгрунтовано рішення

Як зазначили в Нацбанку, з огляду на зростання рівня доходів і цін, українці вже фактично не використовують монети дрібних номіналів, натомість з'явилася потреба в банкноті вищого номіналу, ніж 500 гривень.

Останнього разу Нацбанк уводив у обіг новий номінал 13 років тому - у 2006 році. Це була банкнота номіналом 500 гривень. Тоді середньомісячна заробітна плата становила близько 1 000 гривень і розмінювалася двома банкнотами найвищого номіналу.

 

 

«З того часу багато змінилося. Зросли доходи українців, середньомісячна заробітна плата в Україні за цей час зросла майже вдесятеро. Зараз для отримання середньомісячної заробітної плати необхідно вже не менше 20 банкнот. Як наслідок, стало більше грошей у гаманцях - обсяг готівки у обігу зріс більш ніж уп'ятеро - до майже 380 млрд грн», - пояснив Яків Смолій.

 

Змінилася і структура банкнот в обігу. Зараз більше 55% з них за сумою припадає на банкноти номіналом 500 гривень, і ще третина - на банкноти номіналом 200 гривень. Зважаючи на світовий досвід, таке наближення до 50% може свідчити про потребу введення вищого номіналу.

 

 

«Тож необхідність введення в обіг банкноти нового найвищого номіналу назріла досить давно. Після появи в обігу банкноти номіналом 1000 гривень середньомісячна заробітна плата буде розмінюватися дев'ятьма банкнотами найвищого номіналу, і це буде набагато зручніше, ніж зараз», - наголосив голова НБУ.

 

Який вигляд має банкнота

На лицьовій стороні нової банкноти номіналом 1 000 гривень зображено портрет Володимира Вернадського.

«Його обрано за видатний внесок в історію України як філософа, природознавця, засновника цілої низки нових галузей науки - геохімії, біохімії, радіогеології. Він також є одним із засновників і першим президентом Української академії наук, створеної у 1918 році», - повідомив голова НБУ Яків Смолій.

На зворотній стороні надруковано зображення будівлі Президії Національної академії наук України.

За розміром і кольором банкнота номіналом 1 000 гривень помітно відрізняється від банкнот інших номіналів, що допоможе населенню легко визначати номінал. Розмір нової банкноти становить 75х160 мм. Основний колір - блакитний.

«Нова банкнота поєднала у собі провідні технології дизайну і захисту, - зазначив Яків Смолій. - За дизайном ця банкнота наслідує банкноти нового модернізованого покоління гривні - оновлені 20, 100 та 500 гривень».

 

Елементи захисту

Банкнота має як елементи захисту паперу, так і інноваційні поліграфічні елементи захисту:

  • «віконна» захисна стрічка - частково введена в товщу паперу полімерна стрічка, що має відповідний колір (пурпурний) та яскраво виражений комбінований оптично-змінний ефект. Стрічка містить цифрове зображення номіналу банкноти та тризуба - малого державного герба України. При зміні кута нахилу банкноти спостерігається кінематичний ефект - змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки;
  • оптично-змінний елемент SPARK, що має кінематичний ефект. При зміні кута нахилу банкноти на ділянках зображення спостерігаються поступові переходи кольорів (від золотистого кольору до нефритового).