Поки вся країна стежила за тривалим і рекордним пресмарафоном президента Зеленського, з'явилася непримітна, але дуже важлива новина. Міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет опублікував дані, які отримав від прикордонної служби. Згідно з ними, з початку 2019 року з України виїхало півтора мільйона людей.

Частина з них повернулася, потім знову поїхала, міністр пообіцяв в кінці року остаточно прозвітувати, наскільки великою є міграція. Але з сумом визнав: тенденція загрозлива, Україну продовжують масово залишати люди.

 

І президент може дати їм ще один привід виїхати. Адже на цьому пресмарафоні Зеленський підтримав своє оточення, яке нещодавно почало масовий наступ на фізичних осіб-підприємців.

Очевидно, що з країни виїжджають передусім не депутати, не прокурори чи міністри. А передусім працездатні і підприємливі прості громадяни, які шукають в чужих країнах кращих умов для заробітків. Значна їх частина в Україні зареєстровані як ФОПи і займаються дрібним бізнесом.

 

Та після останніх законопроєктів, прийнятих Верховною Радою, вони, напевне, задумаються, чи не покинути їм комерцію тут в Україні, і не найнятися десь на будівництво в Польщі чи на автопідприємство в Литві.

Бо з подачі керівника парламентського комітету з питань податкової та митної політики Данила Гетьманцева президентська більшість проголосувала закони щодо посилення контролю за роботою ФОПів.

 

Данило Гетьманцев

Зокрема за збільшення штрафів за неподання звітності і майже тотальне введення для всіх підприємців касових апаратів 

 

 

 

Презентовані всі ці законодавчі нововведення для дрібного бізнесу з благою метою: боротьби з контрабандою та схемами ухиляння від сплати податків інтернет-магазинами.

Тільки от контрабанда процвітає не через ФОПів, а через величезні діри в кордоні, які кришуються митниками та СБУшниками. І якщо товар потрапляє в Україну нелегально, то він все одно буде проданий, якщо не через ФОПа, то за чорну готівку.

Так може спочатку закрити ці діри в кордоні? Може повністю, з нуля, набрати нову митницю, на нових умовах і на нові зарплати? А головне, може нарешті приєднати нашу державну митну службу до митних баз даних інших країн?

Щоб обмінюватися інформацією і бачити за якою ціною насправді купується імпорт, який заїжджає сюди в Україну. Щоб з дорогих італійських меблів завдяки хабарям на митниці не сплачувалися податки як з китайських гумових капців.

 

Та ж сама історія з магазинами чи ресторанами, які подрібнюють свої обороти через фізичних осіб-підприємців. Це явище безумовно існує, але скільки ФОПів від загальної кількості в ньому бере участь? Не більше, ніж 3%.

Навіщо через цю схему ускладнювати життя всім дрібним підприємцям? Це ж все одно, що намагатися вбити муху, підпаливши квартиру. У податкової служби є ціла армія інспекторів, які знають ситуацію по кожному зареєстрованому підприємству.

Дайте їм можливість точково контролювати, щоб торгові мережі не розщеплювали оборот через ФОПів. Навіщо влаштовувати масову зачистку всього підприємницького класу?

А головне, може варто було почати наповнювати бюджет з іншого? Наприклад, з надприбутків олігархів? З їхнього ухилення від сплати податків Наприклад, з так званого трансфертного ціноутворення, яке давно практикують в своїх бізнес-імперіях Ахметов, Фірташ та Коломойський.

Як працює трансфертне ціноутворення

Наприклад, тонна сталі на світовому ринку коштує 500 доларів. Але український металургійний комбінат Ахметова продає її за кордон не покупцю, а спочатку своєму кіпрському офшору по 100 доларів за тонну. 

І з цієї штучно заниженої ціни сплачує податки в Україні. А вже кіпрський офшор продає цю сталь по 500 доларів на світовому ринку і отримує більшу частину доходу. І вже з нього платить податки до бюджету Кіпру, та ще й за суттєвою нижчою ставкою, ніж в Україні.

 

Щорічні втрати українського бюджету від такого творчого трансфертного ціноутворення не менші, ніж 100 мільярдів гривень. А втрати від оптимізації через ФОПів - в районі двох мільярдів гривень. Порівняйте, що називається, масштаб проблеми.

 

Але "слуги народу" взялися чомусь не за олігархів з їх надприбутками, а за дрібних підприємців, які намагаються виживати в рамках чинного законодавства. І у президента Зеленського залишилося небагато часу, щоб визначитися, кого в цій історії він підтримує.

 

Подивимося, чи накладе президент вето на прийнятий своїми ж депутатами закон, і зупинить своє оточення, яке фактично оголосило війну малому бізнесу і випихає його з України.

Або ж президент включиться в цю війну на боці можновладців та олігархів і повторить сумну долю всіх своїх попередників на цій посаді. Які, так чи інакше, замість сліду в українській історії в ній просто наслідили.

 

Автор: Дмитро Гнап