Вести розмови про ринок електричної енергії в Україні, за його відсутності - є не зовсім правильно. Адже ціна на електричну енергію, яка генерується «Енергоатомом» та «Укргідроенерго», регулюється відповідною постановою Кабінету міністрів із запровадженням спеціальних зобов'язань для цих компаній.

Про це сказав під час прес-конференції у Києві Геннадій Рябцев, експерт з питань енергетики, директор спецпроектів НТЦ «Псіхея», передає INTV.

«Близько 90% енергії, яка відпускається на ринок («Енергоатомом», зокрема) - вона відпускається за фіксованою ціною. Якщо ці спеціальні зобов'язання зняти, то нас очікує суттєве зростання ціни на електричну енергію, як для промисловості, так і для населення», - зазначив він.

Нинішня ж ціна на е/е є близькою до собівартості і не відповідає ринковим умовам, неодноразово заявляли в «Енергоатомі».

 

Відтак, лише за наявності конкурентного ринку можна було б вести якісь розмови про можливості для зниження ціни і, водночас, підвищення якості надаваних послуг.

«На жаль, у нас не все у цій сфері відповідає європейським умовам і для того щоб очікувати на якесь зниження ціни, одного лише зняття спеціальних зобов'язань зрозуміло, що недостатньо. Тому що на ринку продовжується перехресне субсидіювання, накопичення боргів (як населення так і передусім юридичних осіб); на ринку очікується банкрутство деяких компаній, які зараз виконують роль того ж «постачальника останньої надії» та деяких компаній, які намагаються власним коштом вирішити усі проблеми, що існують на цьому ринку; на цьому ринку існують правила, які далеко неоднакові для всіх; на цьому ринку існують ціни на ті ж самі товари, структура яких також мало кому відома і на цьому ринку ціни, знову ж таки, визначаються виключно економічною обґрунтованістю, яку формують учасники ринку і при цьому не враховується доступність таких цін для більшості споживачів в Україні», - аргументував Г. Рябцев.

«Ринок електричної енергії запроваджувати потрібно. Але ринок електричної енергії потрібно запроваджувати не з підняття цін, а зі створення умов для відкритої, прозорої і цивілізованої конкуренції на цьому самому ринку. І створення однакових правил гри для всіх видів генерації, від атомної аж до сонячної з вітровою. Ринок потрібно запроваджувати лише після того як буде вирішена проблема боргів і проблема перехресного субсидіювання.

 

До цього, будь-які дії на ринку е/е будуть призводити або до поглиблення цих проблем і стискання цінової пружини, яка і зараз вже достатньо затиснута. І після зняття відповідних обмежень все це призведе до зростання цін, може навіть й удвічі, якщо йдеться про населення», - підсумував експерт з питань енергетики, директор спецпроектів НТЦ «Псіхея».