Необмежений імпорт електроенергії з Росії та Білорусі , який почався з ініціативи голови комітету ВР з питань енергетики Андрія Геруса, знищує вітчизняну теплову генерацію і вуглевидобувні галузі.

Про це йдеться у зверненні голови Незалежної профспілки гірників Донбасу Миколи Волинки до президента, прем'єра, секретарю РНБО і глави НКРЕКУ.

"Відкриття необмеженого імпорту електроенергії з Росії та Білорусі знищує теплову генерацію і майбутнє українських шахтарів. Цей імпорт грубо порушує базові принципи дії відкритого ринку. Електроенергія надходить в Україну в односторонньому порядку, тільки в нашу сторону. Тому що українські виробники електроенергії не можуть експортувати свій товар в ці країни, для них ці ринки закриті. Тому Росія і Білорусь нам електрику продають і заробляють, а ми їм - не можна, годуємо їхніх енергетиків замість своїх", - йдеться у зверненні.

 

 

Реклама

Окрім того, лідер профспілки звертає увагу, що українські виробники електроенергії не можуть конкурувати з російськими через їхню дешевшу собівартість виробництва струму. За таких умов, на його думку, відсутність будь-яких обмежень обсягів імпорту призведе до витіснення з ринку всіх вітчизняних підприємств теплової генерації.

"При цьому зовсім нема жодних квот, жодних лімітів, жодних обмежень імпорту електроенергії в країну. "Стеля" - це тільки технічні можливості в 3000 МВт (!). Тобто еквівалент електроенергії від усіх теплоелектростанцій України. Таким чином цей необмежений імпорт повністю заміщає потребу в нашому вітчизняному вугіллі, воно стає непотрібним", - йдеться у зверненні.

У зверненні наголошується, що зростання імпорту електроенергії з РФ залишить без роботи десятки тисяч українських шахтарів, а також працівників із суміжних галузей і закликає представників влади ухвалити рішення про зупинку імпорту струму з РФ і Білорусі, а також скасувати граничні ціни на струм на ринку.

 

Новини "Сьогодні" писали, що з 1 жовтня завдяки "поправці Геруса" почалася поставка електроенергії з Росії в режимі імпорту. За першу половину жовтня імпорт електроенергії з Росії виріс майже вдвічі - з 2,4 млн кВт⋅ч до 4,5 млн кВт⋅ч/добу. На початку листопада він збільшився порівняно з середньодобовим показником за жовтень втричі - до 12 млн кВт⋅ч/добу.

 

Раніше президент Асоціації енергетики України Олександр Трохимець повідомив, що імпортери російської електроенергії демпінгують на українському ринку, а обсяг російської електроенергії, що поставляється на сегмент ринку двосторонніх договорів, вже перевищує 15%.