Спрогнозувати яким буде курс гривні по відношенню до інших світових валют у найближчій перспективі практично неможливо через самоусунення від курсової політики НБУ та відсутність єдиної позиції з цього питання між Нацбанком та Кабміном.   

Про це сказав під час прес-конференції у Києві Андрій Новак, голова Комітету економістів України, передає INTV.

«З одного боку уряд, очевидно, що разом з Національним банком заклали у бюджеті на 2020 рік курс 27.5 грн за американський долар. Тобто, Кабмін і НБУ розраховують на девальвацію гривні у 2020 році від нинішнього ринкового курсу - на 17-18%. Це досить серйозна девальвація як за один фінансовий рік. 

 

З іншого боку, буквально на днях Нацбанк України, його керівництво, вийшли з заявами, що вони прогнозують...подальше зміцнення гривні.

Тобто, фактично права рука не знає, що робить ліва і навпаки. В уряду одні прогнози, а в Національного банку протилежні прогнози. Тому зорієнтуватися, якою буде курсова політика, зокрема НБУ, фактично неможливо», - зазначив фахівець.

 

Самоусунувшись від курсової політики, а саме таку стратегію обрав Нацбанк за останні роки, НБУ фактично ні на що не впливає, констатував А. Новак.

«А навіщо нам Національний банк тоді? Якщо він ні на що не впливає. Курс собі формує просто ринок. Для чого нам тоді такий Національний банк, який ні на що не впливає? Це одна з головних функцій НБУ - забезпечувати стабільність курсу національної грошової одиниці. Адже нестабільний курс, в будь-яку сторону - це завжди погано як для громадян, так і для бізнесу. А особливо для бізнесу», - наголосив економіст.

 

Адже за умови непрогнозованого курсу гривні бізнес не зможе скласти свій бізнес-план, «хоча б на два-три роки», підкреслив голова КЕУ.

«Коли курс змінюється в амплітуді не 1-2%, а 20%, туди-сюди. Як можна написати реальний бізнес-план, особливо тим хто займається зовнішньою економічною діяльністю?», - резюмував А. Новак