Призупинений за рішенням Брюсселя Пакт стабільності і зростання забороняв державам єврозони перевищувати дефіцит держбюджету в 3 відсотки ВВП.

 

Рада ЄС з економіки та фінансів у понеділок, 23 березня, в цілях боротьби з коронавірусом на час призупинила дію базового документу єврозони - Пакту стабільності і зростання, використавши застереження про можливість виходу з нього.

Відповідно до цього документу держбюджети країн-членів ЄС повинні були зводитися з позитивним або нульовим сальдо. У виняткових випадках допускається дефіцит бюджету, але він не повинен був перевищувати 3 відсотки ВВП до кінця фінансового року. Державний борг також не повинен був бути вище 60 відсотків ВВП.

 

"Міністри фінансів країн-членів ЄС погодилися з оцінкою Єврокомісії, викладеної в її документах від 20 березня 2020 року, що  умови для використання загального застереження про можливість припинення фіскальної структурної (угоди. - Ред.), - а саме, наявність серйозного економічного спаду в єврозоні і ЄС - виконані ", - наголошується в заяві Ради ЄС, оприлюдненій за підсумками засідання ЕКОФІН в режимі відеоконференції.

Використання цього застереження забезпечить необхідну гнучкість для прийняття всіх необхідних заходів "щодо підтримки наших систем охорони здоров'я та цивільного захисту населення, а також щодо захисту нашої економіки, в тому числі за допомогою подальшого ініціативного стимулювання і скоординованих дій, розроблених своєчасно, на певний період і адресно, державами -членами "ЄС.

 

Як зазначається далі в документі, в цілому міністри залишаються "повністю віддані Пакту стабільності і зростання", однак залучення застереження дозволить Єврокомісії та Раді ЄС вжити необхідну координацію зусиль і "відійти від бюджетних вимог, які діють в звичайних умовах". Останнє робиться, щоб "справитися з економічними наслідками пандемії", - вказується далі в документі.


"Сьогоднішня угода відображає наше тверде прагнення ефективно вирішувати поточні проблеми, відновлювати довіру і підтримувати швидке відновлення" єврозони, резюмували міністри фінансів країн ЄС.

 

До єврозони входять 19 з 27 країн Євросоюзу. Валюта євро також знаходиться в обігу в ряді країн за межами ЄС. На порушників Пакту стабільності і зростання  раніше могли бути накладені великі штрафи.