Минулої п'ятниці на міжбанку впритул підійшли до рівня 28 гривень за долар: до закриття торгів долар виріс з ранкових 27,87/27,89 до 27,93/27,96 гривень. І тепер учасників валютних торгів цікавить, чи буде Національний банк захищати цей рівень чи ні? Чи вийде він з масштабною інтервенцією, здатною не просто задовольнити клієнтський попит на долар, а й спонукати інших продавців активніше з ним розлучатися?

У даній ситуації у регулятора є кілька варіантів поведінки:

1) оголосити інтервенцію на продаж валюти на рівні 28,00 гривень або трохи вище;

2) попросити когось із «держбанків» вийти з подібною ініціативою і фактично виконати роботу регулятора замість Нацбанку;

3) оцінивши співвідношення попит-пропозиція, почекати з ухваленням рішення, в черговий раз зайняти позицію спостерігача. З огляду на, що в останні 1,5 місяці Національний банк не продавав валюту банкам, такий варіант виглядає дуже навіть можливим.

 

Якщо дії головного банку країни будуть недостатньо рішучими, це буде сприйнято ринком, як згоду на продовження плавної девальвації гривні. В цьому випадку до традиційних покупців валюти на міжбанку для забезпечення господарської діяльності можуть додатися спекулянти, що грають на підвищення курсу долара.

 

Крім того, зростання курсу долара вище 28 гривень може підштовхнути нерезидентів до більш активних продажів ОВДП на вторинному ринку з наступною конвертацією отриманої гривні, що ще більш посилить попит на безготівкову валюту.

 

У той же час відсутність нових надходжень компенсації ПДВ експортерам змусить їх виходити на міжбанк з продажем валютної виручки для фінансування своїх господарських гривневих витрат. Однак цього може виявитися недостатньо, щоб задовольнити попит на валюту в разі його різкого збільшення. Крім того, підвищення курсу долара дасть можливість експортерам продавати менше валюти.

 

«Мінфін» прогнозує на сьогодні обсяг операцій на торгах в межах до $ 220-240 млн при здійсненні до 450 - 510 угод.

 

На готівковому ринку обмінники продовжать орієнтуватися на курсовий тренд міжбанку, поведінка пари євро/долар на міжнародному ринку і на реальний попит і пропозицію на валюту в своєму регіоні. А спред по долару більшість власників обмінників встановлять в межах 15-20 копійок і по євро - до 25-30 копійок. У разі, якщо долар подолає позначку 28 гривень, може активізуватися попит на готівкову валюту, і тоді банкам доведеться купувати валюту на міжбанку і для підкріплення операційних кас.

 

Курси міжбанку за прогнозом «Мінфіну» на 14 вересня буде в межах: долар - коридор 27,85 - 28,10 гривень, євро - коридор 32,95 -33,45 гривень.

 

На готівковому ринку цінники в обмінниках фінкомпаній і банків будуть перебувати в межах: долар - коридор покупок і продажів 27,65- 28,25 гривень, євро 32,00 - 33,50 гривень.

Котирування готівкового валютного ринку на 10 ранку:

Курс долара в банках: прийом 27,65-27,93 і продаж 27,95- 28,25 гривень.

В обмінниках фінкомпаній: покупка 27,80 -27,91 і продаж 27,96 -28,03 гривень.

 

Джерело: Мінфін