Обсяги контрабанди істотно зросли, але депутати Верховної Ради замість наведення порядку зосереджені на популізмі. «Замість створення комплексної державної системи протидії незаконному обігу товарів пересічного громадянина раз у раз «годують» кампаніями по наведенню порядку на митниці і у податковій, а народні обранці взагалі вправляються в популізмі, намагаючись створити ілюзію наведення порядку в кінцевих точках продажів», - підкреслює експерт.

Очікування-2021

За прогнозами незалежної групи аналітиків Ukraine Economic Outllook, в 2021 році загальні втрати держбюджету тільки від існування контрабандних схем перевищать $5,2 млрд. Для порівняння: ще в 2016-му вони становили трохи більше половини від цієї суми - $2,7 млрд.

За тими самими даними, майже $1 млрд втрат очікується в 2021 році від контрабанди техніки та електроніки, $664 млн - транспорту, $642 млн - хімії, $594 млн - текстилю та одягу.

 

Як боротися

Пропозиції по комплексній боротьбі із ситуацією:

  • контроль на кордоні;
  • контроль руху і продажів товарів усередині країни;
  • системний аналіз і аудит контролюючими органами;
  • особливий контроль над товарними групами ризику.

«Обілення» контрабанди тільки на 20% дозволяє залучити в бюджет держави додатково: від техніки і електроніки - майже $200 млн, від транспорту - $133 млн, від хімії - $129 млн, від текстилю та одягу - $119 млн.

Виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський впевнений, що «контрабанда робить невигідними спроби розвивати виробничі потужності, зате робить вигіднішим заняття імпортом з використанням схем».

 

 

Джерело: Мінфін