23 листопада видання "Економічна правда" повідомило, що Державна казначейська служба зупинила фінансування всіх незахищених видатків.

Водночас радник керівника Офісу президента Тимофій Милованов заявив, що цього року Україна вже не матиме підтримки від МВФ. Про те, чи існує ризик економічної кризи та як події можуть статися далі, в ефірі Українського радіо розповів економічний експерт Любомир Шавалюк, пише Суспільне.

 

"Зараз уряд каже, що попри коронакризу, економіка країни перебуває в доволі непоганому стані, і нібито все під контролем. Але, виходить, що не все під контролем", - констатує експерт.

На його думку, якщо подивитись на історію розвитку подій в інших країнах, то у таких випадках існують два види сценаріїв.

 

"Перший - керований. Це означає, що необхідно проводити секвестр бюджету, зменшення видатків, пошук додаткових надходжень, і знаходження нового балансу", - вважає експерт.

"Другий варіант розвитку - некерований. Це коли політичний консенсус відсутній, тобто уряд не визнає, не розпізнає проблеми. Тоді, зазвичай, боргові зобов'язання такої держави швидко знецінюються, дохідність по них росте. Українах, де великий державний борг, це призводить до виходу інвесторів з державних облігацій, супроводжується відпливом капіталу, девальвацією валюти", - зазначає Шавалюк.

 

У питанні відносин України та МВФ експерт закликає відрізняти причини від наслідків.

"Якщо уряд робить все правильно, тоді є співпраця з МВФ, є гроші, фінансування, і немає ніяких проблем. Можна не співпрацювати з МВФ, а  робити правильні кроки, тримати збалансованим бюджет, і, відповідно, як у нашому випадку - витрачати гроші COVID-фонду саме на боротьбу з епідемією, а не на щось інше, щоби легше перенести другу хвилю пандемії з наслідками для економіки", - зазначає Шавалюк.

За словами експерта, нині в Україні влада не створює сприятливих умов для співпраці з МВФ через неправильні кроки з боку уряду.