Цього тижня девальвація гривні продовжилася. За 23-27 листопада долар подорожчав до 28,515 / 28,54 гривень на міжбанку і до 28,48-28,55 гривень на готівковому ринку.

 

Не відставав і євро. Основною причиною його подорожчання було зростання євровалюти щодо долара на зовнішніх ринках і відповідна корекція курсу євро щодо гривні. Євро на міжбанку на кінець п'ятничних торгів був на рівні 34,05/34,08 гривень. Обмінники фінкомпаній продавали його увечері 27 листопада навіть нижче міжбанку - по 33,85-33,90 гривень.

Драйвером валютного ринку і подорожчання валют залишався міжбанк. Готівковий ринок лише підлаштовувався під нього.

 

Відшкодування ПДВ експортерам, попит на валюту з боку нерезидентів і місцевих великих гравців, постійне зростання хворих на коронавірус в Україні і загроза введення повного локдауна - все це нервувало ринки і працювало проти гривні. Песімізму також додавали затримка у переговорах з МВФ та проблеми з наповненням бюджету. 

 

В обстановці загальної невизначеності попит на валюту поступово збільшується і зростаючий тренд по долару зберігається. Це збільшує валютні ризики і власники обмінників врахують цей фактор при виставленні цінників на вихідні.

«Тестування» фінансистами реакції населення на предмет нової і більш високої стелі за курсом продажу валюти продовжиться, а спред по долару і євро  більшість обмінників будуть тримати як мінімум на середньому рівні.

 

Частково підстрахує нацвалюту проведення розпродажів товарів до кінця цього тижня в форматі «чорної п'ятниці». Громадянам потрібна буде гривня і це простимулює збільшення здачі валюти в обмінники. Але з огляду на фактор «карантину вихідного дня» - це не завжди зможе кардинально впливати на загальний стан валютного ринку.

 

Курси готівкових валют на 28 і 29 листопада

Котирування долара в обмінниках будуть у межах: прийом 28,35 -28,47 гривень, продаж 28,50- 28,65 гривень. Обмінники в ці суботу та неділю будуть працювати в режимі «з обороту», але розширять спред між купівлею і продажем. У більшості точок обміну він буде від 15 до 20 копійок.

Котирування євро. Євровалюта поки впевнено закріпилася на рівнях вище 1,19 долара і періодично рветься до рівня у 1,20 долара. Але майбутнє засідання ЄЦБ щодо подальшої грошово-кредитної політики, яке відбудеться в кінці першої декади грудня - може істотно вплинути на поточний стан справ. Це збільшує ймовірність великих коливань євро щодо основних світових валют (як в бік збільшення, так і зменшення), що опосередковано впливає і на пару євро / гривня.

Тому фінансисти розширять спред і при виставленні своїх цінників по євро в ці вихідні продовжать керуватися наступними вступними:

1) готівкові котирування пари долар / гривня;

2) співвідношення пари євро / долар на міжнародному ринку на азіатської п'ятничної сесії 27 листопада;

3) власні завдання власників обмінників.

 

Спред по євро буде перебувати у межах від 20 до 25 копійок, а у деяких обмінників і більше. За розрахунками «Мінфіну» на вихідні обмінки фінкомпаній виставлять котирування готівкового євро у межах: прийом 33,60- 33,80 гривень і продаж 33,83 -34,00 гривні. Частина з них може коригувати свої цінники в порівнянні з зазначеними нами ще на плюс-мінус 3-7 копійок на євро в залежності від своїх індивідуальних завдань, жвавості точки обміну та рівня конкуренції в своєму регіоні.

 

 

Джерело: Мінфін