Незважаючи на пандемію, українці нині є першою групою іноземців у Польщі, яка найчастіше відкриває і розвиває тут свій бізнес.

 

Іммігранти з-за східного кордону приїжджають до Польщі не тільки на заробітки. Попри пандемію, дедалі більше їх хоче відкривати та розвивати у країні над Віслою свій бізнес, - пише Аніта Блащак у виданні «Rzeczpospolita», цитує Польське радіо.

Наприкінці пандемічного 2020 року у Закладі соціального страхування (ZUS) у Польщі була зареєстрована понад 21,5 тисяча іноземців, котрі займається підприємництвом. Це на майже 11 відсотків більше, ніж попереднього року. Найбільше серед них було підприємців з України.

Згідно з дослідженням агентства з працевлаштування Gremi Personal, що публікує «Rzeczpospolita», у лютому цього року майже четверо з п'яти економічних іммігрантів з України мали плани або збиралися розпочати власний бізнес у Польщі.

Це означає, що з минулого року група українців, які хочуть розпочати власну справу в Польщі, зросла на третину. Цю тенденцію можна побачити у реєстрах Закладу соціального страхування (ZUS): кількість українських громадян, які ведуть бізнес у Польщі, за останній рік зросла більш ніж на одну п'яту, до 5,9 тисяч.

За даними Аналітичного центру Gremi Personal, Польща притягує українських бізнесменів з декількох приводів: завдяки географічній близькості, подібній мові, стабільній економіці, і, передусім, прозорим умовам для початку та ведення господарської діяльності для іноземців. Важливою причиною є також прозорі податкові норми та урядові правила.

«Поляки мають подібну до нашої ментальність, але європейський підхід до ведення бізнесу», - каже засновник Gremi Personal Євген Кириченко.

Дмитро Волков з Києва, який від серпня має у Варшаві барбершоп цінує у Польщі, у першу чергу, набагато стабільнішу, ніж в Україні, політично-економічну ситуацію та прозорі для фірм податки. Він додає, що його піврічний варшавський барбершоп має вже ліпші результати, ніж той, що вже п'ять років працює у нього в Києві.

За оцінками експертів Аналітичного центру Gremi Personal, український бізнес у Польщі стає все більш цивілізованим та впорядкованим. Речник агентства Мірка Сєрґєй додає, що українки, котрі раніше прибирали будинки та офіси, нині самі відкривають клінінґові компанії. У свою чергу, будівельник з-за східного кордону відкривають у Польщі власні ремонтно-будівельні фірми.

Пандемія розкрила теж нову тенденцію у  трудовій імміграції з України - торік до неї приєдналися власники збанкрутілих малих та середніх фірм, котрі активно шукають працю у Польщі, а з часом, коли вивчають мову, адаптуються - відкривають у Польщі власний бізнес.