Ціни на газ у Європі встановлюють майже щоденні рекорди - вони вже перевищили 800 доларів за тисячу кубів, а ф'ючерси на жовтень - навіть понад 900 доларів за тисячу кубів.


У кількох європейських країнах цифри у рахунках за газ та електрику зросли настільки, що уряди розглядають надзвичайні заходи, аби допомогти споживачам, розповідає ВВС.

Наприклад, такі заходи погодив уряд соціалістів в Іспанії, де ціни на електрику зростають по спіралі.

Там спрямують 2,6 млрд євро із прибутків енергетичних компаній на підтримку споживачів, а також знизять податки в електроенергетиці на зимові місяці і обмежать ціни на газ.

Впродовж останніх тижнів в Іспанії встановилися найвищі ціни на електрику у Європі, хоч влітку там вже проходили протести проти підвищення цін.

Іспанський прем'єр назвав пропозиції уряду "шоковим планом" і пообіцяв, що іспанці не платитимуть за електрику більше, ніж у 2018 році плюс інфляція.

Зокрема, цей план передбачає таке:

  • тимчасове зниження податків на електрику із 5,1% до мінімально дозволеного європейськими регуляціями 0,5%. ПДВ на рахунки за електрику був скасований ще у липні,
  • додаткові прибутки енергетичних компаній, що утворилися через зростання цін на енергоносії, до квітня наступного року спрямовуватимуть на підтримку споживачів та розбудову інфраструктури,
  • щоб отримати додаткові кошти, Іспанія продасть квоти на викиди ще на 900 млн євро додатково до вже проданих на 1,1 млрд євро,
  • встановлені обмеження на ціни на газ. Це означає, що для 10,5 мільйонів побутових споживачів підвищення становитиме лише 4,4% замість ринкових 28%.

 

У Греції більшості домогосподарств пообіцяли субсидії. Незаможні отримають одноразову допомогу. А близько 70% споживачів отримуватимуть щомісячні доплати у 9 євро на перші 300 кВт електрики, яку вони споживають.

Переглянути тарифи на електрику планують і в Італії. Міністр енергетики Роберто Чінголані вже попередив, що рахунки за електрику можуть зрости на 40% у наступному кварталі. І це після того, як вони вже зросли на майже 10% у поточному.

"Нам доведеться із цим стикнутися", - заявив він, назвавши серед причин подорожчання вартість газу та викидів CO2.

 

Італійський уряд вже спрямував 1,2 млрд євро на зменшення платіжок для споживачів. Там також розглядають можливість змінити систему плати за комірне загалом, так само як і переведення підтримки відновлювальної енергетики з комунальних рахунків та загальну податкову систему.

 

У Франції, де починають готуватися до президентських вборів навесні наступного року, уряд визнав, що зростання цифр у платіжках є болючими для мільйонів споживачів.

Енергетичні гіганти вже розподіляють надприбутки таким чином, що найменш забезпечені споживачі отримують субсидії по 150 євро на рік, і міністр економіки країни Бруно Ле Мер заявив, що ця схема працюватиме і надалі.

 

У Польщі зростання енерго-рахунків також є дуже відчутним. Там так само це пов'язано не лише із рекордним зростанням цін на газ, але й вартістю дозволів на викиди СО2 за європейською схемою розподілу.

Ця країна дуже залежить від вугілля, споживання якого вважається шкідливішим для довкілля і коштує більше. Або, як заявила депутатка Європарламенту від Польщі Анна Залевська, "Польща розплачується за амбіції Європи" (у переході на "зелену" економіку - Ред.).

Втім, і ціни на саме вугілля також зростають і нині становлять близько 61 євро за тонну. І це повертає нас від Польщі до Іспанії, де ціни на електрику зростають в тому числі і через подорожчання вугілля.

 

До глобального зростання цін на енергоресурси через відновлення економік після завершення коронавірусних карантинів проблем додав  "Північний потік-2".

На тлі саги із його добудовою, влітку, коли зазвичай компанії створюють газові запаси на зиму, Росія оголосила ремонт на всіх своїх ключових газогонах на європейському напрямку: "Північному потоці-1", "Турецькому потоці" та на "Ямал-Європа". Відтак, постачання газу суттєво зменшилося - ціни на газ рекордно зросли.