Європа опинилася на межі енергетичної кризи, в той час, як ціна газу перевищувала рівень $800 за 1 тис. куб м. Ціни на газ в ЄС продовжували зростати, встановлюючи історичні рекорди в щоденному режимі.

Перевищивши 750 доларів за тисячу кубометрів в понеділок, вартість газових ф'ючерсів на газ на лондонській біржі ICE у вівторок забралася вже вище 800 доларів.

На 11.45 годину жовтневі контракти торгувалися по 807,7 долара, листопадові - по 810,5 долара, а грудневі - по 812,8 долара за тисячу кубів. Ціна газу в Європі могла дійти до $1000 за тис. куб. м, висловлювали свої очікування експерти.

 

Зрозуміло, що країна-агресор  прагматично протискає прискорення узгодження вже добудованого газогону «Північного потоку 2» і не бронює додаткові потужності через Україну.

Утім, колапсу не сталося, а ситуація показала необхідність диверсифікації постачань на газовому ринку. Норвегія врятувала Європу, ціна газу в ЄС впала майже на $200 за кілька годин, про що нижче в наших матеріалах.

 

Зростання цін на газовому ринку

Суд у Німеччині вирішив: для газогону «Північний потік-2» з Росії винятків у нормах ЄС не буде. Зміни в торговельній політиці «Газпрому» відбулися через годину після рішення суду. Кремль вдався до звичної для країни-агресора мови силового тиску. Обмежуючи штучно пропозицію на європейському ринку газу,  кон'юнктура ринку газу демонструвала цінове безумство.

З початку вересня газ в Європі подорожчав на 32%, з початку року - на 310%. Проти мінімальних цінових значень минулого літа - ціна зросла більш ніж у 8 разів.

 

Відтак до початку опалювального сезону залишився приблизно місяць. Запаси газу в європейських ПСГ є мінімальними для цієї пори року за останні 10 років.

У липні 2021 року постачання газу з РФ за кордон скоротилися на 10%.

У серпні ж «Газпром» різко впустив прокачування по трубопроводу «Ямал-Європа», а з вересня на 12% урізав експорт через Україну, посилаючись на необхідність поповнити російські сховища, де, за наказом Міненерго, потрібно нагромадити до зими 80 млрд кубометрів газу, які, варто зазначити, є рекордними.

 

Після рішення суду Дюссельдорфа, який відмовив «Газпрому» у виведенні з-під європейських норм конкуренції трубопроводу «Північний потік-2», компанія припинила продаж газу на своїй електронній платформі (ЕТМ), де клієнти могли придбати додаткові обсяги понад твердих, довгострокових контрактів.

 

 

 Амплітуда ціни на газовому ринку ЄС

 

У Німеччині мегават/год на гуртовому ринку коштує понад 100 євро, хоча на початку року тримався в межах позначки 40. У Великобританії за рік електроенергія подорожчала майже в сім разів, до 331 євро, або 391 долара за мегават/год.

 

Зрозуміло, що країна-агресор  прагматично тисне заради прискорення узгодження вже добудованого «Північного потоку 2» і не бронює додаткові потужності через Україну.

 

Напередодні Федеральне мережеве агентство ФРН розпочало розгляд заявки швейцарської дочки «Газпрому» Nord Stream 2 AG. Регулятору газового ринку належить винести вердикт: чи є компанія, на 100% належить російській газовій монополії», незалежним від неї постачальником. Якщо так - то «Північним потік-2» можна буде запустити на 100% потужності, якщо ж ні - то трубу не можна буде використовувати більше ніж на половину.

 

Така стратегія «Газпрому» «може нести довгострокові політичні ризики», пишуть експерти Центру енергетики «Сколково». Виробництво СПГ у світі продовжує зростати: 100 млн тонн додаткових потужностей обіцяють ринку надлишок у 2022-25 роках.

 

У «Газпрому» ж до 2025 року закінчуються довгострокові контракти на десятки мільярдів кубометрів зі споживачами в ЄС та Туреччині. Відтак їх переукладання тепер буде залежати не тільки від фундаментальних індикаторів ринку, але і від міркувань ЄС щодо забезпечення енергобезпеки.

 

Норвегія рятує Європу

Норвегія рятує Європу, ціна газу в ЄС впала майже на $200 за кілька годин. Напад паніки на європейському ринку газу зі зростанням котирувань майже до 1000 доларів за тисячу кубометрів, схоже, почав відступати.

Після вчорашнього зльоту на 16%, до рекордних 966 доларів за тисячу кубів, жовтневі ф'ючерси на газ на біржі ICE обвалилися на 170 доларів і завершили торги в мінусі щодо закриття вівторка (-0,8%). За сім годин газ подешевшав на 17% - до 796 доларів за тисячу кубометрів.

Контракти на листопад, в полудень сягали 970 доларів, спікірували на 171 долар і також закрили день трохи нижче 800-доларової позначки.

  Крива ціни ринку газу упродовж дня
 

Газ з постачанням у березні - в кінці опалювального сезону - вранці коштував 888 доларів за тисячу кубометрів, а до кінця торгів - 739 доларів, скинувши в ході торгів 17%.

На допомогу європейського ринку, де газ подорожчав на 300%, а електроенергія - удвічі, прийшов другий найбільший постачальник - Норвегія.

 

Потоки норвезького газу припинилися через профілактичні роботи на родовищах. Але середа була піковим днем ​​скорочення постачання через профілактику, говорить аналітик Refinitiv Уейн Брайан. Тепер до кінця року норвезький експорт буде відновлюватися, повідомляє Bloomberg.

У серпні Норвегія експортувала 9,4 млрд кубометрів газу - на 15% більше, ніж роком раніше. Національна газовидобувна корпорація Equinor буде нарощувати видобуток усіма можливими способами та планує задовольнити попит, заявила  в середу фінансовий директор компанії Ульріка Ферн, пише Reuters. Постачання скрапленого газу в Європу також почали збільшуватися після того, як ціни наздогнали рівні Азії, куди влітку йшла левова частка вільного СПГ.

 

Згідно з даними Kpler, компанії яка відстежує танкерні перевезення, в серпні ЄС отримав 4,98 млн т зрідженого газу - на 6% більше, ніж в червні.

Вересневі постачання збережуться на цьому ж рівні, оцінює Kpler.

 

Проте, газова криза в ЄС ще далека від розв'язання, і наразі поки не прояснилася ситуація щодо постачання з РФ, ціни можуть продовжити зростання, пишуть аналітики Energi Danmark: хоча «Газпром» повернув до нормальних рівнів прокачування по трубі «Ямал-Європа», запаси газу в ПСГ до початку опалювального сезону залишаються рекордно низькими.

 

Чи виправдається агресивна стратегія Кремля на продавлювання «Північного потоку-2», залишається неясним. Не виключено, що регулятор газового ринку Німеччини, у якого є 4 місяці на сертифікацію трубопроводу, «надасть всі необхідні дозволи в найкоротші терміни».